Jak jsme vznikli

Trochu historie

Úvodem by bylo dobré napsat pár slov o tom jak tento tým vznikl. Když se v roce 2009 sešla poprvé parta mladíků a jejich tatíků v prostoru Šluknovského výběžku, šlo v první řadě o nácvik přežití v přírodě. Tento výcvik v úměře svého věku zvládli děti ve věku od 5 let, což z celé sešlosti činilo něco jako „baby camp“ v maskáčích. Ovšem prokázané fyzické odolnosti všech členů týmu bez rozdílu věku a jejich aktivní přístup vedl tatíky k zvyšování fyzických a psychických náročností spojených s umem a znalostmi branců, jako jsou: pořadová, chemická a střelecká příprava, spojená s průzkumy terénu vyhledávání hraničních opevnění vz.37 tzv. ŘOPíků  a  jejich následné airsoftové dobývání.

 

Jelikož se po týdnu vrátili všichni bez úhony a již to nebyli maminčini mazánci, tato činnost získala v dalším roce i podporu křehké části našich rodin. Byla tedy podniknuta „Akce přežití 2010 - I.a II.“ v kasárnách na moravsko-slovenském pomezí Karpatských hor. Protože  zde byly nastaveny podmínky věru vojenské ( včetně stravy a způsobu výcviku ) a zúčastnilo se této akce již 15 potencionálních branců, bylo již možné si pohrávat s myšlenkou založení sekce Airsoftového týmu pod vznikajícím OS Hraničáři.

 

Vzhledem k dostatečné prezentaci ( podpořené obrazovou dokumentací a živým líčením zážitků samotných účastníků ), byl dán předpoklad pro vzniknutí silného týmu o složení dvou čet I. roty zvláštního určení OSH.

Jelikož jednotek 101. a podobných 601. či SAS, běhá po našich lesích bezpočet, bylo vzniknutí jednotky Hraničářů logickým vyústěním situace. Také reakcí  na  požadavky a možnosti specializace, odborností, jejich výstroje a výzbroje, včetně předpokládaných domovských lokalit jednotlivých akcí převážně v hustých lesích pohraničí naší vlasti .

Protože každá Airsoft jednotka čerpá z historie nějaké skutečné, součastné nebo opravdu historické vojenské či policejní složky, bylo zvoleno toto nástupnictví již zaniklé složky MV ČR a to jednotek OSH. Samotný název "Hraničáři" jsme si dovolili vypůjčit z dob první republiky kdy to byly právě Hraničářské pluky které střezili naši vlast a její pevností systém.

 

Z těchto jednotek vznikaly po doplnení četníky a finnci,  zvláštní jednotky SOS  ( Stráž Ochrany Státu ). V tomto případě  se jednalo  nejen o morálně pevné jedince ale o samotnou elitu prvorepublikové armády, četnictva a finanční stráže. Byly to jednotky které v době Mnichovské zrady stály odhodlaně v plné pohotovosti na našich hranicích připraveny naši vlast chránit ( to že politika je jen pro silné žaludky to už ví i školou povinní a že zrada bolí od přátel nejvíce ví snad každý ).

 

Demobilizací těchto jednotek skončila jejich existence a po ukončení druhé světové války začaly v pohraničí zajišťovat klid a bezpečí před Werwolfy a Banderovci příslušníci 1NB pluku, následně SNB a poté vzniklé jednotky PS či ČSLA.

 

Jednotky PS došly zrušení v roce 1993 po rozdělení republiky a přejmenovány na Oddělení Pohraniční policie, takto zajiš’tovali OSH do roku 2OO2, kdy došlo opět ke změnám. Tyto složky byly  nově transformovány na Cizineckou a Pohraniční policie. Nástupem EU a Šengenského prostoru se naše hranice střeží zcela nahodile RCPP ČR.

 

Jelikož tedy specializovaná jednotka vojenského typu určená ke střežení naších státních hranic již neexistuje, vznikl zde prostor pro vytvoření fiktivní jednotky s nástupnictvím jednotek zrušených, s užitím dostupných znalostí o jejich práci v minulosti a aplikaci soudobých technologií do možných dnešních i když fiktivních činností.

 

Jsme tedy rodícím se airsoftovým týmem jednotky zvláštních pozemních operací, zaměřených k vypátrání a eliminaci či zdržení protivníka, případně jeho vytlačení při lokálním průniku zpět na jeho území veškerými dostupnými prostředky.

 

Pohyb takovéto  jednotky je převážně situován do lesních a polních podmínek. Boj v  zastavěné oblasti není častý, ale v případě obsazení a obrany důležitých kót pohraničních oblastí, komunikací a energetických či datových uzlů,  muže být též nutný.

 

Při našem výcviku operujeme v lesích okolo Prahy, ale vyjíždíme též i dál za hranice města a to samozřejmě i do pohraničních oblastí, kde by taková to skutečná jednotka opravdu operovala.

 

Náš stejnokroj a výstroj

Od samého začátku oblékáme uniformy dvojí , vz.85 tyto jsou pro pořadová cvičení a vystupování na veřejnosti , vz.95, které používá Armáda České republiky používáme při akcích v terénu (někteří přechodně suplují BW "flekymen" či maskované US, nebo GB ).

Zbraně vlastní každý podle svého výběru a zvážení. To se týká i osobního vybavení jako jsou taktické vesty, nosiče, řemení nebo batohy.

Samozřejmě se snažíme o sjednocování výstroje do maskovacího provedení vz.95, ale máme pochopení pro členy, kteří nemůžou najednou mít vše.

Máme cítění k České republice, k české vlajce a státnímu znaku, proto je uznáváme. Česká země je přece naší vlastí, naším domovem.

Na čestném místě našeho baretu nosíme rozlišovací odznak PS ( hlavu psa ) .

V týmu jsou jako vedoucí a instruktoři,  příslušníci policejních a armádních složek jak ve výslužbě či záloze, tak v činné službě. Což umožňuje při výcviku určité zpestření formou jistých vychytávek a vyvarování se taktických či praktických chyb  bojovníků samouků. Takovéto instruktáže jsou občas proložené i vlastními zážitky a situacemi ze skutečných bojových či bezpečnostních akcí.

Jako většina týmů i my hledáme další členy. Požadavky na ně nejsou přehnaně náročné, ale nejsou nepodstatné. Pokud máte zájem připojit se k našemu kolektivu nebo se chcete na cokoliv zeptat ohledně airsoftu, zbraní, výstroje, napište na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Chceme do svých řad kvalitní a spolehlivé lidi, které airsoft a pobyt za hranicemi města bude bavit. Mají vztah k vojenství, přírodě jako takové a jsou ochotni obětovat část svého pohodlí pro poučení i zábavu. Vítáme i ty kteří již něco vědí, nebo se chtějí dozvědět o historii a staleté tradici ochrany státních hranic (OSH), sahajících až do počátků království zemí koruny české.

Nechceme, abyste byli hned ti nejlepší, ale měli chuť do hry a zapojili se do pevné rodiny přátel, kteří se schází i mimo „bojiště“. Jediné co vyžadujeme je kázeň a aspoň nějaké odhodlání, které ve Vás doufejme, bude růst.

Některé vybrané požadavky

Fyzický stav na takové úrovni, abyste zvládli celý den s výstrojí a zbraní pochodovat, běhat a stíhat tempo ostatních ( na začátku to jde vždy těžko, ale pak se to podá, po 100 klicích to jde přece už samo ). 

Alespoň základní psychickou odolnost a disciplínu, která je nezbytným základem pro každého budoucího člena. Nechceme ve svých řadách lidi, kteří nebudou disciplinovaní a nebudou brát na zřetel rozkazy – nejsme sice armáda, ale nějaké rozkazy přeci jen jsou, aby to fungovalo na vyšší úrovni než „teplákové komando dětí na sídlišti Chánov City“. Kdo tohle nechápe, tak nesplňuje minimálně tento základní bod.

Uniforma-základní "A" vz.85 zelená - blůza, kongo(kabát), kalhoty, opasek vz.60, kanady vz.60          Pokrývka hlavy vz.85 zelená nebo šátek olivové barvy.

Uniforma-taktická  "B"  vz.95 maskovaná zelená - blůza , kongo, opasek látkový, kalhoty, boty 95

Pokrývka hlavy vz.95 maskovaná zelená nebo šátek olivové barvy.

K těmto uniformám též nosíme jako čestné označení příslušnosti k jednotce "Hraničářů" světle zelený baret .  

 Výstrojní a výzbrojní součásti či doplňky

 

 -  Vlastní brýle ( nebo maska ) s balistickou ochranou ( nutné - oči máte přeci jenom jen dvě ).

 -   Vlastní AS zbraň.

 -   Výstroj na zvládnutí jednodenní akce .

Po rozumné dohodě s rozumným člověkem lze případné přechodné nedostatky týkající se výstroje zohlednit a brát na zřetel chuť do hry, týmového ducha a schopnost zapojit se do kolektivu „Hraničářské rodiny“.

     

Co se u nás můžete naučit ? mimo to, že něco z historie naší vlasti a možnosti si vytvářet svůj vlastní osobní názor ( nikomu nic nevnucujeme ), potkáte tu kázeň, zodpovědnost a to nejen za sebe ale i za svoje rozhodnutí. Zjistíte, jak vaše rozhodnutí může ovlivnit nejen vás, ale i celý sehraný tým, či naopak jak tým, může působit na jednotlivce. Zvýšíte si svoji fyzickou ale i psychickou odolnost, seznámíte se s první pomocí ale i ochranou jednotlivce proti chemickým a radioaktivním látkám, práce s mapou či GPS, základy práce s radiostanicí, střeleckou přípravou, můžete znát i naši ústavu a některé zákony této zemně (mimo jiné i ty o zbraních), naučíte se slaňovat, případně si něco uvařit v kotlíku a neumřít na hlad, přenocovat v přírodě, zkrátka poznáte co znamenalo rčení, voják se stará, voják má J

 

Pokud toto vše splňujete a myslíte si, že nám můžete nabídnout ještě něco navíc, neváhejte a ozvěte se nám. Čekáme třeba právě na Vás, nebot ........ 

 

      Tam kde leží tmavý stín i kde slunce září,

       tady všude jsou Hraničáři . 

    Věrni zůstaneme !

O nás

Občanské sdružení

 

OSH Hraničáři

 

 

Zaregistrováno u MV ČR dne : 28.4.2011

IČO: 22891579

adresa: Praha 7 Holešovice, Jankovcova 1405/32


 

Odběr novinek

Rychle a jednoduše se zadáním Vašeho emailu můžete zde přihlásit k odběru Novinek webu OSH-hraničáři.

Vaše data budou v bezpečí. Nemáme rádi spam.

Návštěvy

Dnes164
Včera269
Týden1218
Měsíc6056
Celkem 212243

1
Návštěvník/ů právě online.

25. květen 2018

Podobné na FB

Premium Joomla Templates