Sobota, 22. Února 2020 11:30:00

Airsoft

Paintball

HISTORIE PAINTBALLU

 Paintball - tento sport vznikl podle jednoho příběhu mezi rančery v USA, kteří při počítání velkých stád dobytka k jeho značkování používali primitivních paintballových zbraníí. Časem začali střílet jeden po druhém a vznikla akční adrenalinová zábava.

 Paintball - druhý příběh o vzniku paintballu nachází jeho pravzor v tréninku soubojů se střelnou zbraní - krátkou předovkou, která ale střílela voskové projektily. Účastníci cvičného souboje byli tehdy oblečeni do těžkých kabátců a helmy ne nepodobné těm, které se dnes používají na dnešních paintballových hřištích.

 Paintball - konečně třetí příběh o vzniku paintballu hovoří o předchůdcích paintballových zbraní jako o lesnických značkovačích stromů určených k poražení.

PROČ PAINTBALL ?!

 Podle odborníků dost bylo krve a bezhlavého násilí. V paintballu je principem hry zasáhnout soupeře kuličkou naplněnou barvou ze specialní pistole - tzv. značkovače. V paintball zkrátka nikomu neublížíte. Hráč si podle svého gusta vybere z pesté škály ,,zbraní,,, zásobí se kuličkami a vyráží na hřiště. Jedná se o Týmovou hru, kde poslední vyhrává, můžeme tak hrát o vlajku, deathmath a mnoho dalších her. Kdo chce zvítězit, musí být rychlý, pohotový, přesný, a také vychytralý. Hráč, který inkasuje zásah, vypadává ze hry.

Hra paintball je vhodná pro všechny věkové kategorie, tedy i pro děti, aniž by u nich vzbuzovala agresivitu a stimulovala skutečné nasílí !!!

RAM 01

RAM (Real Action Markers)

Stále jenom hra, nebo již příprava na profesionální výcvik?

 

K výše uvedenému tématu lze vhodně odkázat na text níže uvedeného článku který tímto cituji.

 

   S paintballovými zbraněmi Real Action Markers (RAM), které se v součastné době objevují na trhu jako žhavá novinka, se otevírají nové dimenze nejen vyznavačům military paintballu a paintballu vůbec, ale všem zájemcům, kteří si chtějí vyzkoušet střelecký výcvik prakticky v reálných podmínkách, tak, jak probíhá například u speciálních policejních jednotek a ve výcvikových střediscích amerických ozbrojených sil.

 

   Modely, vycházejí z ostré verze legendárních útočných pušek M16 (AR 15), nově také HK MP5, nebo Glock 17, totiž představojí funkčně plnohodnotné kopie, které v nejrůznějších modifikacích překvapují svou věrností originálu. Spojují tak v sobě to nejlepší jak z paintballu, tak z airsoftu (střelba z maket reálných zbraní kuličkovou municí). Zbraň je absolutně věrohodná, vzhledově téměř nerozeznatelná od originálu.

 

RAM jsou vyrobeny z kovu a tvrzeného plastu, identické je ovládání, ale i rozměry, hmotnosti, vyvážení, kapacita zásobníku, zbraň umožňuje palbu jak dávkou, tak jednotlivými ranami a navíc je po výstřelu nábojnice vyhozena ze zbraně ven. Díky tomu jsou RAM používány policejními a vojenskými jednotkami jako jeden z prostředků nácviku boje střelnou zbraní, bojových a taktických situací vůbec.

 

RAM- reálnější než airsoft

Na rozdíl od airsoftu proti sobě střelci nepoužívají stovky kuliček (velikosti antiperle), které jsou bez možnosti identifikace zásahu, které mají k reálné akci hodně daleko. RAM střílí paintballové kuličky o průměru 0,40 nebo 0,43 v kovové či plastové nábojnici, zásobník obsahuje 20 kusů nábojů. Takže kdo chce protihráče vykropit má smůlu. Výhodou menších kuliček je pak vyšší dostřel a plošší dráha letu. Navíc střelec musí opravdu mířit- už nestačí střílet podle toho, jak vidí kuličku letět. Opět jako v reálné akci musí používat plně stavitelná mířidla zbraně a je možné použít i klasických kolimátorů nebo optických zaměřovačů.

 

Co se týče munice, jsou na trhu i kuličky bez značkovací barvy vyrobené z pryže. I když na druhé straně je právě průkaznost zásaku jednou z výrazných výhod paintballu oproti zmíněnému airsoftu. Zdrojem energie je zásobník s CO2, který lze pochopitelně doplňovat a který je umístěn v ideálním místě pažby zbraně, tam, kde je u originálu vratný mechanismus závěru. Ačkoli výrobce garantuje kapacitu zásobníku na 180 až 200 výstřelů, výsledky z praxe uvádějí i čísla výrazně vyšší.

 

   Zbraně RAM jsou dodávány v provedení Safe- Full Auto ( zajištěno- plně samočinný režim střelby RAM III), Safe- Semi Auto- Full Auto (zajištěno- poloautomatický režim střelby- plně samočinný režim střelby), kadence a úsťová rychlost jsou plynule stavitelné.

 

Článek byl čerpán z časopisu Zbraně a střelivo č.1/2004, text napsala Radana Vítková

 

 

AS Balistika

 

V tomto příspěvku bych chtěl napsat něco málo k základům balistiky v airsoftu. Balistika je věda, která zkoumá chování a vlastnosti střeliva. V airsoftu se nejčastěji zkoumá úsťová rychlost, ale trochu se zapomíná na úsťovou kinetickou energii.

Úsťová rychlost

je rychlost střely v okamžiku kdy opouští ústí zbraně. Měří se v metrech za sekundu (m/s) a v zemích kde nepoužívají metrický systém často uvidíte hodnoty v FPS (feet per second = stopa/s). Převod je 1 m/s ~ 3.28083989501 FPS … zjednodušeně můžete každý metr za sekundu vynásobit 3 (nebo 3,3).

U airsoftových zbraní se úsťová rychlost zpravidla měří s 0,2 g BB s povoleným Hop-upem a pomocí chronometru. Pohybuje se cca. od 50 do 200 m/s. Nejčastěji od 100 do 150 m/s. Rychlost je nejvíce závislá na použité pružině nebo plynu, těsnosti vzduchotechniky a také na hmotnosti BB (čím větší hmotnost, tím menší úsťová rychlost).

Úsťová kinetická energie

je důležitá a u nás opomíjená hodnota, určená na základě úsťové rychlosti a hmotnosti střely. Hodnota se uvádí v Joulech (J). Joul je jednotka kinetické energie. A jde o energii, která je potřebná k přemístění předmětu o hmotnosti 1 kg o 1 metr. Vzoreček pro výpočet kinetické energie: Ek = 1/2 * m * v2 [J, g, m/s].

Tady je tabulka + graf s porovnáním V0 (= Úsťová rychlost) a E0 (= Úsťová kinetická energie) pro 0,20 g , 0,25 g a 0,30 g BB (úsťová rychlost je pokaždé vztažená k určité hmotnosti):

                 

Graf:                                                                              Tabulka:

 

- Z grafu můžete vidět že například 0,2 g BB s rychlostí 120 m/s má přibližně stejnou úsťovou energii jako 0,3 g BB s rychlostí 100 m/s.

- Dále můžete vidět rozsah E0, ten je v Airsoftu cca od 1 do 5 Joulů.

 U odstřelovacích pušek, které mají velkou V0 (často přes 150 m/s) a střílí s těžšími BB (0,40 g, 0,48 g..), je energie samozřejmě větší než 5J. 

Těžší BB => menší V0 a větší E0

- V některých zemích (UK, Irsko, Itálie..) je E0 airsoftových zbraní omezená zákonem na 1 Joul (také je omezená V0).

- U nás airsoftové zbraně přímo žádné omezení nemají. Ale spadají do zbraní kategorie D  kde je omezení 16 Joulů.

Tady je pro zajímavost tabulka a graf hmotnosti nejpoužívanějších „ostrých“ nábojů jejich V0 a E0:

Pozn. v článku se zanedbává  Hop-up a jeho efekt. Úsťová rychlost i kinetická energie je při střelbě s Hop-upem je nižší.

 

 

 

CO2 Lahve a plnění

 Něco o plynových Co2 lahvích a jejich plnění:

Plynové Co2 láhve

U těchto lahví využíváme tekutého Co2, který se v lahvi odpařuje a takto vzniklý plyn pak využívá zbraň ke své činnosti.

Tím je dosaženo toho, že na jedno naplnění láhve můžeme až 600x vystřelit. Abychom mohli naplnit Co2 lahve tak si nejprve musíme opatřit sněhový hasící přístroj (obsahuje totiž náplň Co2) nebo nesrovnatelně čistější Co2 z technické láhev pro potravinářské účely. Protože v těchto případech pouze přepouštíme Co2 z jedné lahve do druhé postačí nám pouze redukce, která nám propojí příslušný zásobník s vaší lahvičkou, kterou jste si zakoupili ke zbrani. Obvykle má hasící přístroj jiný závit a průměr jako technická láhev s potravinářským Co2 takže musíte zakoupit správnou přepouštěcí redukci, aby vám pasovala k vámi zvolenému typu plnění.

Co2 lahve mohou být i s On/OFF ventilem - možná se tento příplatek vyplatí, před vyšroubováním lahve ze zbraně si zatáhneme lahvičku se zbytkovým Co2 a vystřílíme naprázdno zbylé médium ze zbraně. Pak lze úplně lehce láhev vyšroubovat bez použití větší síly, není totiž pod tlakem a je malá pravděpodobnost že poškodíme těsnění.

Postup plnění Co2:

Abychom mohli snadno přepustit tekutý Co2 ze zásobníku do lahve,je nutné nejprve prázdnou lahvičku zchladit (nejlépe ji na pár hodin vložit do mrazáku)

POZOR: pokud zchladíte již naplněnou lahvičku Co2 a nedodržíte maximální povolenou hmotnost Co2 uvnitř lahve a začnete ji znovu plnit (viz. postup níže) tak vám při ohřátí lahve na pokojovou teplotu dříve nebo později na 100% praskne pojistka !! - jen doufám, že již nepoužíváte lahve, které žádnou pojistku nemají !!

Protože potřebujeme lahvičky plnit tekutým Co2 a některé hasící přístroje nemají uvnitř jehlu, která sahá od ventilu na dno "hasičáku" , musíme takový to přístroj překlopit dnem vzhůru, aby se tekutý Co2 dostal až k ventilu, ALE POZOR - podle mých zkušeností většina lidí používá láhve již staršího data a vevnitř je mnoho nečistot - přetočením přístroje naplníte svou bombičku zaručeně i mnoha nečistotami , které vám mohou poškodit jehlu ve vaši zbrani. technické lahve jehlu nemají, tzn. musíme ji otočit vždy - ale narozdíl od "hasičáku" je její obsah naprosto čistý.

Propojíme tedy obě lahve a začneme přepouštět, počkáme pár sekund jakmile se zmražená lahvička zarosí - je to známka toho, že je Co2 přepuštěno, pokud lahvička nebude mít potřebnou váhu - přepustí se málo Co2 je to známka toho, že je "hasičák" nebo technická láhev prázdná. Obvykle napustíme ze 6kg - hasícího přístroje desítky lahví 12oz. Před přepouštěním doporučuji máznout závit lahvičky olejíčkem na zbraně.

Každá bombička má na sobě údaj např. 12oz ( přípustná hmotnost Co2 v lahvi, 1oz = 28,35g ), podle kterého můžeme zkontrolovat zda máme správně naplněno (pokud víme hmotnost prázdné bombičky):

láhev náplň CO2:

9oz - 255g

10oz - 283g

12oz - 340g

16oz - 453g

20oz - 567g

Premium Joomla Templates