Čtvrtek, 16. Července 2020 05:18:32

CO2 Lahve a plnění

 Něco o plynových Co2 lahvích a jejich plnění:

Plynové Co2 láhve

U těchto lahví využíváme tekutého Co2, který se v lahvi odpařuje a takto vzniklý plyn pak využívá zbraň ke své činnosti.

Tím je dosaženo toho, že na jedno naplnění láhve můžeme až 600x vystřelit. Abychom mohli naplnit Co2 lahve tak si nejprve musíme opatřit sněhový hasící přístroj (obsahuje totiž náplň Co2) nebo nesrovnatelně čistější Co2 z technické láhev pro potravinářské účely. Protože v těchto případech pouze přepouštíme Co2 z jedné lahve do druhé postačí nám pouze redukce, která nám propojí příslušný zásobník s vaší lahvičkou, kterou jste si zakoupili ke zbrani. Obvykle má hasící přístroj jiný závit a průměr jako technická láhev s potravinářským Co2 takže musíte zakoupit správnou přepouštěcí redukci, aby vám pasovala k vámi zvolenému typu plnění.

Co2 lahve mohou být i s On/OFF ventilem - možná se tento příplatek vyplatí, před vyšroubováním lahve ze zbraně si zatáhneme lahvičku se zbytkovým Co2 a vystřílíme naprázdno zbylé médium ze zbraně. Pak lze úplně lehce láhev vyšroubovat bez použití větší síly, není totiž pod tlakem a je malá pravděpodobnost že poškodíme těsnění.

Postup plnění Co2:

Abychom mohli snadno přepustit tekutý Co2 ze zásobníku do lahve,je nutné nejprve prázdnou lahvičku zchladit (nejlépe ji na pár hodin vložit do mrazáku)

POZOR: pokud zchladíte již naplněnou lahvičku Co2 a nedodržíte maximální povolenou hmotnost Co2 uvnitř lahve a začnete ji znovu plnit (viz. postup níže) tak vám při ohřátí lahve na pokojovou teplotu dříve nebo později na 100% praskne pojistka !! - jen doufám, že již nepoužíváte lahve, které žádnou pojistku nemají !!

Protože potřebujeme lahvičky plnit tekutým Co2 a některé hasící přístroje nemají uvnitř jehlu, která sahá od ventilu na dno "hasičáku" , musíme takový to přístroj překlopit dnem vzhůru, aby se tekutý Co2 dostal až k ventilu, ALE POZOR - podle mých zkušeností většina lidí používá láhve již staršího data a vevnitř je mnoho nečistot - přetočením přístroje naplníte svou bombičku zaručeně i mnoha nečistotami , které vám mohou poškodit jehlu ve vaši zbrani. technické lahve jehlu nemají, tzn. musíme ji otočit vždy - ale narozdíl od "hasičáku" je její obsah naprosto čistý.

Propojíme tedy obě lahve a začneme přepouštět, počkáme pár sekund jakmile se zmražená lahvička zarosí - je to známka toho, že je Co2 přepuštěno, pokud lahvička nebude mít potřebnou váhu - přepustí se málo Co2 je to známka toho, že je "hasičák" nebo technická láhev prázdná. Obvykle napustíme ze 6kg - hasícího přístroje desítky lahví 12oz. Před přepouštěním doporučuji máznout závit lahvičky olejíčkem na zbraně.

Každá bombička má na sobě údaj např. 12oz ( přípustná hmotnost Co2 v lahvi, 1oz = 28,35g ), podle kterého můžeme zkontrolovat zda máme správně naplněno (pokud víme hmotnost prázdné bombičky):

láhev náplň CO2:

9oz - 255g

10oz - 283g

12oz - 340g

16oz - 453g

20oz - 567g

Premium Joomla Templates