Středa, 26. Února 2020 14:46:11

Test AS kuliček

 

 V tomto článku se seznámíte s vlastnostmi známých i méně používaných značek airsoftových kuliček o váze 0,20g. Tento test má informační charakter, pro ty, co nevědí jak na tom dané kuličky jsou.

tomto článku se seznámíte s vlastnostmi známých i méně používaných značek airsoftových kuliček o váze 0,20g. Tento test má informační charakter, pro ty, co nevědí jak na tom dané kuličky jsou.

Níže uvádím test přesnosti střelby danými kuličkami.

Podmínky:

 Testovací prostor byl zcela krytý a střílelo se ze zbraní Marui P90 s pružinou M100 od systemy, původními vnitřnostmi Marui a hlavní KM 6,04 (perfektně vyčištěnou) s naprosto povoleným hopem na vzdálenost 856 cm (od konce hlavně až k terči) při teplotě 17°C. Zbraň byla upevněna do svěráku a dále zajištěna dalšími těžkými předměty. Na střelbu měly vliv jen vibrace při výstřelu. Každou značkou bylo vystříleno deset kuliček do stejného terče a to semi s přestávkou 1s mezi výstřely. Terč byl ale nebyl ve všech případech naprosto shodně umístěn, proto berte v potaz pouze soustřel, nikoli bodovou hodnotu na terči (není možné to přesně nastřelit na 10,0b, tak je umístění terče irelevantní). Terč byl namísto papíru užit ze zvyku :-) Na každém obrázku je vynešená kóta, ta se ale svojí délkou neshoduje s naměřenou hodnotou mezi nejvzdálenějšími zásahy, hodnoty jsou už přesné, protože se měřily přímo mezi dírami a jsou poznamenány na kótovací čáře. Nerušil jsem nejvyšší úchylky, protože zde není chyba střelce, tak to není nutné. Výsledky jsou seřazeny od nejlepšího k nejhoršímu.

 

MARUI

Na prvním místě se umístilo Marui (kdo by to nečekal). Soustřel byl 34mm. Osvědčená kvalita, ale za více peněz. Díky dokonalému povrchu disponují velkou přesností. Střelba ze všech hlavní je naprosto bez problémů a přesnost je nejlepší. Zatím jsou měřítkem kvality, možná je vystřídá nový druh od ICS.

 

 

TOY-JET

Na dobrém druhém místě jsou méně známé kuličky Toy-jet, se soustřelem 35mm. Jejich charakteristikou je jejich levnost, která nesouvisí s kvalitou, ta je prakticky shodná s Marui, jako by to byl jeden druh. Jsou bez známek otřepù s jakoby voskovým povrchem. Střelba ze všech hlavní je naprosto bez problémů a přesnost je perfektní.

 

 

ECO EXEL

Biodegrabilní BBčka Exel patří do kategorie kvalitních kuliček, se soustřelem 41mm. Kuličky se snadno rozpoznají podle barvy, obsahují namodralé částice. Povrch je hladký, bez známek otřepù (jen vždy jeden nepatrný výstupek o tloušťce 0,02mm), není už tolik voskový jako Marui a Toy-jet, ale to nemá vliv. Vyskytly se i špatné série a v precizních hlavních zlobily, ale většinou střílí velmi dobře.

 

 

KSC

V Čr zcela nepoužívané střelivo. Soustřel má hodnotu 47mm. Jeho nevýhodou je až příliš hrubý povrch, může brousit hop-up při stálém a častém používání, pak mnoho zásobníků je nebere. Nemají ale absolutně žádné otřepy. Kuličkami se v precizních hlavních nesekají jen více hopují než jiné, protože se za hop víc zachytnou hrubým povrchem a tím ho brousí.

 

 

EXEL

Tyto kuličky jsou noname na českém trhu, Anareus je prodává pod označením Exel. Já je nazývám tedy Exel neeko. Mají soustřel lehce podprůměrných 53mm. Je to dáno jejich kvalitou výroby, jsou to nejlevnější kuličky v testu spolu s Toy-jety. Kuličky nemají tak dokonalý povrch, jsou tam znatelné poruchy, z toho vychází jejich větší hrubost. Nemají naštěstí žádné otřepy. V precizních hlavních mají jen větší rozptyl.

 

 

SUPER KING

Kuličky dovážené z Itálie, zřetelně rozpoznatelné podle žluté barvy, název mají Super KING, ale moc super nejsou... Soustřel byl dle očekávání podprůměrných 54mm. Za svou cenu jsou to vyhozené peníze poměr cena/výkon. V precizních hlavních jsou k ničemu! A to se udává, že jsou pro to určeny (hahaha, to jsme se nasmáli), každá desátá se kvůli otřepu sekne, nebo citelně uhne. Dobré leda do manuálů. Super KINGy mají o hladší povrch než BAS KINGy, proto tolik nebrousí hop.

 

 

BAS KING

Černý Petr tohoto testu, hojně rozšířené (nepochopitelně) KINGy. Tyto se prodávají pod označením BAS (Bohemia Air Soft) se soustřelem příšerných 77mm. Je to způsobeno okamžitě viditelnými prstenci a otřepy v mezích setin milimetru, ale to způsobuje totální nepoužitelnost v přesných hlavních. Z terče je jasné, že když to "chytlo" otřep, tak to uhlo do jedné ze dvou skupinek zásahů nahoře a dole. Navíc jsou hrubé a brousí hop.

 

 

ZÁVĚR:

Suveréně vyhrály kuličky Toy-jet, už kvůli ceně, jsou nejlevnější ze všech. Jako druhé kvalitou stálé Marui, Exely uzavírají doporučené kuličky a Exel neeko by se dal označit jako náhrada, když nejsou na skladě první troje. Oboje KINGy jsou drahé kuličky s příšernou kvalitou, kupovat leda do manuálů UHC a FHC.

 

Premium Joomla Templates