VEGA 4x4

Kategorie: Zbraně a technika Napsal Drak

transport r_vega_odol__min_m_a_p_eveze_deset_osob_4de63fb008_0

VEGA 4x4

 Obrněné transportéry VEGA České firmy SVOS svým výkonem a ochranou konkuruje zahraničním strojům , je též faktem že však už o 110 milionů níž než stojí jeden Pandur.

VEGA přijde tedy na necelých 20 milionů ( PAnDUR armádu stojí 134 milionů)

Základní sestava VEGY v provedení 4x4 přijde na 15 mil.

 Tendle český obrněnec navazuje na tradici SKOT 64 svou rzchlostí na dálnici , kde mu jako jeho předchůdci namněžili až 110 km v hodině , je fakt že tento brouček je na tom lépe se spotřebou protože jeho dojezd dosahuje přes tisíc kilometrú

 Podvozek je konstrukčně řešen tak aby odolal výbuchu deseti kilogramů TNT což je přibližně ničící učinek dvou min současně , jeho panceřování je odolné i proti protitankovým střelám a je posíleno počítačový systémem aktivní ochrany, která se aktivuje i na ultra krátké vzdálenosti a vyletí takovéto střele naproti a při střetu ji výbuchem zlikviduje . Odolnost korby spňuje tedy v rámci nato ii normu STANAG 4569 proti průbojným nábojům včetně ráže 14,5mm .Proti kumulativním náložím lze aplikovat další panceřovou ochranu SLAT. Boční pancíře neobsahují žádné střílny které by tak narušovali celistvost pancéřové ochrany, ale palbu z ručních zbraní lze vést ze dvou stropních poklopů které umožní i lokální obranu vozidla.

 Vozidlo splnuje i parametry americké normy MRAP ( mine Resistant Ambush Protection ) což jsou podmínky pro kolová obrněná vozidla s maximálním stupně ochrany ze spoda lei po obvodu ( toto dokáže průmysl jen několika vyspelých států světa – žeby již znovu i my ??

 VEGA je ve srovnání s konkurencí ale lehčí a má lepší průchodnost v terénu a to vše při zachování vysokého stupně ochrany . Důvodem je jeho konstrukce, sestavené jako svařovaná korba bez trámu , Jako podvozku je užito nezávisle zavěšených kyvných monobloková polonáprav typu TATRA . Tímto je podvozek odolnější a oproti klasickému časi i jednodušší. Díky své měnitelé světlé výšce má nejen fantastické výkony na běžných komunikacích ale i v terénu . VEGA šplhá do svahů se skolnem 40 stupňů což je pvpravdě u vozidel typu MRAP schopnost věru unikátní. Jelikož Podvozek typu TATRA je variabilní výrobce připravuje též konfigurace od 4x4x až 6x6 a to v šesti verzích jak pro armádu tak i pro policii.

 

transport r_vega_odol__min_m_a_p_eveze_deset_osob_4de63fb009

 

Mezi jeho další přednosti patří možnost transportu v letounech střední třídy C130 , jako i na železnici a v lodní přepravě.

 Jako výzbroj lze vybavit vozidlo dálkově ovládaným systémem PROTEKTOR ( Kongsberg) s kulometem M2HB v ráži 12,7mm ci méně efektivním kulometem v rážích 7,62 či 5,56mm , lze doplnit systém granátometem či lacerací jiné specifikované výzbroje . Mezi základ patří zadýmovaní granátomety které mohou být nabíjeny též tříštivou municí .

Základní TTD vozidla VEGA :

- osádka 2+8

- délka 7,025 mm

- šířka 2,590 mm

- výška po strop korby 2,950 mm

- světlá výška 530 mm

- celková hmotnost 19 000 kg

- užitečná hmotnost 4 000 kg

- brodivost 1500 mm

- maximální rychlost 110 km/hod

- dojezd na silnici do 1 000 km

 

VEGA je z technického a taktického hlediska obrněný transportér určený k chráněné přepravě pěchotního výsadku , která bojuje mimo vozidlo. Vozidlo lze využít jako velitelské , spojovací , zdravotnické či jako logistické .

Zdroj: Čerpáno z ATM a materiálů dostupných na veletrhu IDET 2011