Sobota, 22. Února 2020 11:16:31

Deník kurzu RANGERS

Seznam článků

 

 

2.10.  Hory - podruhé

11.3. 1995
Budíček ve 4:30. Jedu do Fort Benningu ještě se třema klukama a několika seržanty pomáhat při seskoku nové třídy, co přiletí z Fort Bliss, v 5:00 nástup. Posunutý odjezd na 6:45, dostáváme 3 MRE na den, volám Evě. Konečně vyrážíme, cestou si smíme koupit kolu. Ve Fort Benningu nám řekli, že seskok byl zrušen. Při přeletu z pouště do hor, se skáče ve Fort Benningu. Do Dahlogeny se pokračuje autobusem. Chvíli jezdíme okolo, pak smíme k automatu na prachy, já ještě kontroluju svou poštovní schránku, ale nic tam není. Mohli jsme jít do Burger Kingu (něco jako Mc Donald), dal jsem si dva dvojité Mc Burgery a cheesburger. Zpátky v Dahlogeně jsme asi v 17:00. Volám Mary, píšu dopis. Přijíždí C - rota, jdu k C-1. Do baráku, odevzdat zbraně, medik a injekce, fasujeme galoše. Spát kolem 24:00.

12.3. 1995
Budíček ve 4:00, snídaně. Fasujeme MRE, shake down, jsem přemístěn k B-1. DX exchange, galoše, znova medik. Projev velitele praporu. Fasujeme MRE a jdem na cvičiště, nácvik uzlů a jištění. Pak slaňování, pravou a levou rukou, s ruksakem, s osmou. Znova uzle. Teplá večeře a jdeme zpět na cvičiště. Uzle, jištění, zpátky na barák okolo 22:00, spát okolo 23:00.

13.3. 1995
Budíček ve 4:00, opakování uzlů celé dopoledne, pak nácvik pádů do lana. Test z uzlů, udělal jsem všechny, ale celkově to dopadlo špatně, takže ho instruktoři prohlásili za cvičný. Za chvíli ho děláme znovu, já opět na 100% a dostávám velké plus. Pak test z jištění. Opakování uzlů a jištění, retest pro ty, co neuspěli. Teplá večeře. Večer lekce o fieldcraft, děláme nosítka z provazu. Pak balit věci, spát okolo 21:30.

14.3. 1995
Budíček ve 3:15, posílám dopis. Dnes 1. den Yonah, stejnej jako minule, krásné bezvětří, pochod jdu bez trika. Teplá večeře, večer u ohně dělám danbong pro Terryho, píšu dopis. Veselé scénky pro instruktory, jedna, co parodovala Beavese a Buttheada v Ranger kurzu, byla super. Naše propadla. Spát okolo 21:00.

15.3. 1995
Budíček ve 4:15, bouráme stan, teplá snídaně je stejná jako minule. Při lezení Gogames spadnul, volal se vrtulník z Dahlogeny. Konec kolem 13:00, cestou dolů sbíráme odpadky (jsme v národním parku). U silnice při čekání na autobus hodinu spíme na sluníčku. V autobuse zase spím. K večeři špagety. Pak hodina s medikem, opět „pěkné“ diáky s omrzlinama a zlomeninama. Fasování zbraní, pak na sále rozbor taktické situace, mapa, organizační struktura atd. Hodina o taktickém pochodu, vázání materiálu, spát okolo 23:30.

16.3. 1995
Hlídka 2:00 - 2:15, budíček ve 4:00, snídaně, v 5:45 na učebně plánování. 9:00 přesun na přistávací plochu. Teorie a nácvik volání vrtulníku, nastupování a vystupování. Oběd. Lekce o orientaci v horách. 900 m pacecount, s batohem, jdu bez trika. Pak procházka terénem s orientací v mapě. Zpět do bay (dřevěný přístřešek - učebna), lekce o dekodování. Teplá večeře, měli jsme chow detail (služba při vydávání jídla). Budování SOP, píšu deník. Konec asi ve 22:00, balení batohů, spát asi ve 23:30.

17.3. 1995
Budíček ve 4:00, snídaně v 5:00, rychle do bay, v 6:00 vyrážíme na průzkum. Jdem po družstvech, náš RI je gunny (gunnery sergeant - seržant od námořní pěchoty). Učíme se, jak chodit ve 3, 4, 5. Pak na učebně pokec o PB s praktickým nácvikem. To samé o Raid, 2x prakticky - sucks. Pokec o Zone Ambush, praktický nácvik - ukázka, jen jedno družstvo. Pak jsem PSG, jdu s 1.družstvem, dělají Ambush, já jen přihlížím. Na učebně SOP, rychlé balení A-bagů, pošta, dostal jsem dopis. Příprava věcí, dělám si coco s kafem a jím crackery s pomazánkou. Pohoda čtu si dopisy. Jsem línej, jdu si lehnout v 00:20.

18.3. 1995
Hlídka 2:45 - 3:00, balím věci, sprcha, oholit, lehám si asi v 3:20. Budíček 4:00. V 4:05 jsem určen SL, ve 4:20 máme být u bay. Lay down, status card. Snídaně ve 5:00, posílám dopis, ještě na záchod a běžím do bay. WO, balení věcí, vyhlášení OPORDu. Dnes průzkum po družstvech. Fasujem 7 MRE (!), nesu dalekohled, PVS-5 (přístroj pro noční vidění), 3 dýmovnice, vysílačku a 3 baterie. Znovu se dělá OPORD, pak rehearsal. Ve 12:00 vyrážíme je jasno, horko, jdu bez trika. Asi 3 - 4 km šlapem do prudkého kopce. V RP jsem uvolněn z funkce a dostávám SAW. Jdem na průzkum, jsem surveillance. Za světla ještě berem vodu. Stmívá se, jdem na Link-up, lezem nahoru a dolů, chvílema po čtyřech. Nakonec se scházíme a jdem na základnu. PB je obsazena kolem 24:00. Vyslat RS týmy, rozdělit hlídky. SPÍME! Střídáme se, docela jsem se vyspal. Spal jsem jen pod pončem, ale dalo se to vydržet.

19.3. 1995
Vstávám kolem 5. hodiny, zima. Vyhodnocení, snad GO. Dnes jsem PL RTO, trochu jsem se divil, ale RI se líbí, když v centrále nerozumí tomu, co jim zahraniční student „vypráví“ do vysílačky. Nejdřív píšu článek 5 OPORDu, pak se seznamuju se SOI (šifrovací tabulky), jak podávat zprávu atd. Je mi kosa. Skoro jasno, bezvětří, dnes průzkum. Vyrážíme ve 12:15, nejdřív pěknej kopeček, celkem smoke. Nahoře se odpojuje jedno družstvo, pak rovinka, další kopeček a zase rovinka. Cestou volám na velitelství. Z dalšího RP se odděluje 2. družstvo, 3. družstvo jde dál. Já jdu s PL kus zpět, asi 1 000 m do ORP. Tam sedím asi 2 hodiny. Obsluhuju vysílačku, píšu deník, něco jím. V 17:30 jdem na Link-up, tam asi 15 minut čekáme na poslední družstvo a hned jdem do PB. Jdem z kopce, pěknej krpál, pak rovinka a zase z kopce. PB zaujímáme kolem 22:00. Před půlnocí nás přepadli, ale „ubránili“ jsme se. Pospávám, v 01:15 se „probouzím“, abych zjistil co se děje. Střídám se s FO a PSG RTO u vysílačky. Začínám, dělám si kafe do polní láhve, FO mě sřídá v 1:45.

20.3. 1995
Budí mě až v 4:15, někdo zaspal. Zase usínám, kolem páté mě budí zima. Balím pončo, rovnám si věci v batohu, sedím, pospávám. V 6:20 vyhodnocení, výměna instruktorů a funkcí. FO pro mě ještě přijímá FRAGO. V 8:15 se přesunujeme do nové PB, nesu tripod, spacák, 100 nábojů do M 60. Jdem z kopce, podél potoka. Jsem v leaders recon, lezu do kopce, za velký balvan. Po zaujetí PB se cpeme (není tam vidět od instruktorů), kluci pospávají, píšu deník, jím 2 hlavní jídla. Ve 12:30 krátký projev od gunnyho (kouřím 2 cigarety) a jdeme. Pospícháme, je horko a jasno. Na prvním kopci jsem propocený. Jdu bez trika, nesu jen tripod a 100 nábojů. Jdeme rychle, je málo času. Zaujímáme pozice, RI nás přesunuje, nemůžu najít místo, kde zalehnu. Ambush sucks. Jdem zpět do ORP, beru si polypro a goretex. Jdem do nové PB, poprchává, jsem zpocenej. Fouká studený vítr, je tma, za chvíli nás vedou RI. Děláme dvě SH, na druhé s Brooksem vybíráme místo pro PB. Beru si suché triko a červeným světlem dávám znamení při zaujímání základny zbytkem čety. S Urenou a Messym jsme u kulometu. Základna se zaujímá tak, že nejdříve velitel čety umístí do třech rohů trojúhelníku (označovaných dvě, šest a deset hodin) obsluhy kulometů a pak strany obsadí jednotlivá družstva. Cpu se kakaem, pospáváme. Ostatní provádí normální činnost při zaujímání PB. V 01:00 začalo pršet. Leje, já jen stojím v Goretexu jak blbec. Když už jsem mokrej, beru si pončo, sedám si a usínám (stále prší). Kolem 2. hodiny se budím, je kosa, jasno. Beru si suché kalhoty, polypro a lehám si. Asi ve 03:00 mám hlídku, šel jsem dál do lesa a „zahřál“ se třemi cigaretami. Ve 03:30 budím Urenu.

21.3.1995
Po 5. hodině se přesunujeme do jiné PB, postáváme, zpíváme Happy Birthday Gunnymu. Měníme pozice, jsem v support squad. Vychází slunce, jdu pro vodu. Při hlídání u potoka jsem usnul, zbudil mě RI. Na základně suším pončo, kalhoty, ponožky, rukavice. Mám jít poslouchat vyhlášení OPORDu, takže minule to bylo NO GO a nejspíš budu SL. Rychle si beru gumový kalhoty, balím pončo a věci, jím, odstraňuju claymore. Dnes Raid. Ve 12:15 vyrážíme, po 500 m jsem určen PL („velké nadšení“). Jdem do kopce asi 1,5 km, nesu jen PVS 7. Rulla je point man (byl od SF, měl perfektně zvládnutou orientaci v terénu), SH na cestě, jdu na leaders recon, RI nás zastavil. Vracíme se a zaujímáme hasty ORP. Jdem na LDRS recon, vybral jsem místo pro support. Je málo času, jdem zpět do ORP. Vysílám support na kopec, security určuju místo jen podle mapy. Jdu s assault 1 a 2, RI nám ukazuje PLD. Po rozvinutí volám pro palbu a útočíme. Sbírám PIR, ničíme zbraně a utíkáme zpět. Za 30 minut jsme zpátky v ORP. Balíme věci a vracíme se zpět na místo přepadu. Vyhodnocení, prý best raid (?). Hlavní RI měl ten den poslední misi, takže mi určitě nechtěl dát NO GO a občas mi něco „doporučil“, při vyhodnocení byl trochu patetický. Dostávám nové instrukce k přesunu do tábora. RI znovu říká, že to byla „best mission“ a vyrážíme. RI říkal, že půjdem 3,5 hodiny, hnal jsem četu tak, že jsme skoro běželi a zvládli jsme to za 2,5 hodiny bez zastávky. Na barák jsme došli ve 20:35. Hodnocení, věřím že GO. Kontrola materiálu, instruktorovi, co končí, recitujeme Ranger-creed (předříkávám 6. sloku). Dostáváme snickers tyčinku, pak poštu (já 4 dopisy). Čtu dopisy, balím se, holím, sprcha, dělám coco, píšu pohledy a dopis. Usínám při tom, spát okolo 00:45.

22.3.1995
Budíček v 4:15, neměl jsem hlídku. Dělám si coco, dnes jsem medik. Balím se, polštářuju LBE. Na učebně jsem v 5:20, poflakuju se, kouřím, píšu dopis. Fasujem 4 MRE, mám skoro celé extra. „Bojuju“ o velké plus, hodnotí mě RI Lumin (kulturista). Jde s námi starej SGT a mladej SGT z Aljašky. Má s námi jít velitel praporu, ale zatím ho nevidím. Dnes Ambush, Air assault. Letíme dvěma vrtulníky nadvakrát (při letu mi druhý pilot dal jablko, hned jsem ho snědl). Přistání, krátký přesun asi 1,5 km. SH, obcházím kluky a říkám jim, ať pijí vodu („hlavní“ povinnost medika). V ORP jsme ve 14:50. Leaders recon, cesta je asi 100 m nad náma. Maskujem se a jdem nahoru. Cesta je jen 10 m (!) od čáry rozvinutí. Ferko je „raněný“, neseme ho asi 300 m a voláme vrtulník Ferko byl opravdu dehydrovanej, Lumin mu dával kapačku, ale nemohl se trefit do žíly. Když to zkoušel potřetí, začal do toho přistávat vrtulník a pěkně nás ohodil pískem. To Lumina vytočilo a další RI ho museli držet, aby nešel nafackovat pilotovi. Zdravotníkovi ze sanitky se podařilo dát Ferkovi kapačku do druhé ruky napodruhé. Ferko byl pěkně zelenej, celou dobu se díval, jak mu z ruky dělají jehelníček. Naložili jsme ho do vrtulníku a vrtulník odletěl. Doplňujem vodu z kanystrů, vyhodnocení (3 cigarety), vrací se vrtulník a vykládá Ferka. Přesun asi 1 700 m do PB celkem v pohodě. PL Urina je nervozní, PB je maličká, blízko LZ. Kopu shit trench, je tma, jdu spát. Za půl hodiny mě budí na rotaci s RTO.

23.3. 1995
Ráno budíček asi v 5:10, zase chodím po lidech a „kontroluju“ zdravotní stav. Foot check, dělám si kafe, vyhodnocení. Dostávám velké plus za výkon funkce. Jdu do WSQ, mám tripod a 100 nábojů do M 60. Je jasno, horko, k obědu jím 2 hlavní jídla. Dnes Raid, Air assault. Letíme dvěma vrtulníky, po přistání je výměna velení. Step se k nám vrací, nesu jen 2 dýmovnice a PVS 7. Mění se plán, nejdřív jdem pro vodu. Plním láhve, ale do svých nedávám dezinfekci. Chodíme nahoru a dolů, PL Salome si asi není moc jistej, kde jsme. Děláme několik SH, pořád jsme ale daleko od OBJ. Promeškali jsme NLT čas. Nakonec to jdem cvičně, asi o 3 hodiny později za tmy. Jsem v assult 1, moc mi to nestřílí. Vyhodnocení, foot check, pokus o nemoc, ale nevyšlo to. Během fáze je možné zameškat až 72 hodin ze zdravotních důvodů. Pár klukům to vyšlo, ale můj trvale oteklý kotník nebyl uznán za dostatečnou příčinu. Během postávání sledujeme „Ranger TV“. Při delších zastávkách si RI rozdělávají oheň pro zahřátí, ke kterému se studenti samozřejmě nesmí přiblížit. Jen se zdálky dívají, tedy Ranger TV. K nové PB vyrážíme kolem 23:00. V cíli jsme asi ve 4:30. Pro mě pohoda, v batohu jen dýmovnice.

24.3. 1995
Je zima, po zaujetí PB jdu jako RS. Pak si beru polypro, Goretex a rukavice. Sedám si na zem, opírám se o batoh, pončo si dávám přes hlavu a usínám. Budí nás v 6:30, už je světlo. Opět jdu jako RS, měníme pozice, jsem ve WSQ se Salomem a Brooksem, mám M 60. Fasujeme 4 MRE (už jen 2 dny). Rovnám to do batohu, píšu deník, cpu se. Děláme Raid, místo Air assault, jedeme náklaďákem. Sedím úplně vzadu, jím, kouřím. Když vylézám, jsem totálně „namaskován“ nejjemnějším prachem ze silnice. Cestou jsme viděli turisty, co si vyrazili na víkend pod stan. Horská fáze probíhá v národním parku, takže nic mimořádného. Je jasno, horko. Asi 2,5 km jdeme skrz roští, pěknej humus. SH (jím jablkový kompot), ORP (jdu kadit). Plazíme se na assault line, jsme dost blízko, museli nás vidět. Moje M 60 nestřílí. Jdem zpět do ORP. Pak na cestu, vyhodnocení, kontrola nohou, 3 cigarety. Přesun do PB asi 1 km, jdem podél potoka, celou dobu z kopce. V PB kolem 20:00. Zaujetí PB, vyslání RS týmů, atd. SPÍME! U M 60 se střídáme po 30 minutách, pak hodina spánku.

25.3. 1995
Dobře jsem se vyspal. Brooks jednou zaspal, budí mě RI. Vstáváme asi v 5 hodin. Je kosa, pobíhám na místě, stěhuju se na nové stanoviště. Čekáme na světlo, kontrola nohou, dělám si kafe. Někdo mi „zrušil“ MRE plné sladkostí, co jsem si schovával na závěrečný pochod. Výměna RI, cigareta v rohu u nové M 60. Jdu pro vodu, další cigareta. Po návratu na PB rychle jedno jídlo, Ranger puding a vyrážíme. Dnes Ambush.Jdem asi 1,5 hodiny trochu do kopce. ORP, jdu jako surveillance se Stepem, beru vysílačku a claymore. Jdem z kopce, PL se nemůže rozhodnout, kam nás umístit. Pokládám claymore, je to v zatáčce, prima pro Ambush. Za zatáčkou stanují turisti. Ambush nic moc, připojuju se k Assault a prohledávám auto. Je to pomalý, jsem mrtvej, pak zas ne. Později se dozvídám, že PIR bylo jen zjistit počet osob, takže by stačilo je všechny postřílet a spočítat mrtvý. Jdem zpět do ORP, do kopečka, sbalit věci, přesun k PB. Cestou kontrola materiálu a nohou. Přidává se k nám kaplan (kapitán, absolvent Ranger kurzu). Zaujímáme PB v lese, RS týmy, atd. Beru si teplý prádlo, jím, odpočívám. Salome nechce spát, tak spím od 21:30 do 23:20. Sundavám snivel, beru si jen rukavice a něco kolem krku. Ve 23:40 jdem na cestu, ale nějak to vázne, utekli jsme zbytku čety. Vyrážíme na závěrečný pochod do tábora.

26.3. 1995
Po 1 hodině pochodu zastávka, dostávám M 60. Po 2. hodině znovu pauza, je to pohoda, nechávám si M 60. U tábora ve 4: 30, čekáme před FFU. Na poslední zastávce jsem si při nasazování M 60 rozseknul obočí, krve jako z vola. Před barákem RI říká, že to byl „good job“. Odevzdat munici, kontrola nohou, čistit vysílačky. Píšeme vyhodnocení fáze, peer evaluation. Fasujeme 3 MRE a cpem se. Čištění zbraní, oholit, ostříhat do hola, osprchovat, píšu dopis. Velká večeře, (špagety, bramborová kaše, kukuřice). Čištění zbraní, praní, balit A-bag. RI se nelíbí rychlost čištění zbraní, takže smoke 23:15 - 23:45. Čistíme asi do 00:30.

27.3. 1995
Snídaně, čištění zbraní, odevzdat BB boots, zase čištění zbraní. K obědu zbytky MRE, balíčky až večer. Pokec u velitele roty, jsem GO. Balím se, volám dom, dopisuju deník. V 16:15 projev majora, zástupce velitele praporu. Prý jsme byli nejlepší třída za posledních 11 měsíců. Zdrhnul jsem do PX a koupil si triko „mountain ranger“. Večeře v 17:30, balíčky. Obcházím kluky a cpu se z jejich zásob. V klubu si ještě dávám pizzu a kuře, čepuju kolu do lahví. Píšu dopis a kouřím. 20:30 nástup, přebírají nás RI z Floridy. Z Dahlogeny vyrážíme asi ve 21:30. Spím celou cestu, jen 3x jsem procitnul a napil se koly.


2.11.  Čtvrtá fáze – Florida

28.3. 1995
Na leteckou základnu Eglin jsme přijeli kolem 5. hodiny. Je celkem teplo, jím MRE, co jsme dostali na cestu. Vysypáváme ruksak a RI kontrolují materiál. Posunujeme si čas o 1 hodinu a jdem na teplou snídani. Jsem přecpanej. Fasujeme 2 MRE. Po snídani začíná pršet, balíme ruksak a vše spolu s A-bagy neseme do baráku. Vše vysypat na postel, kontrola materiálu, pak kontrola nohou. Pokec s prvním seržantem. Ve velkém sále pak taktický námět diáky. Chaplain servis. Venku vidím aligátora. Maskotem floridské fáze je aligátor. Seržanti mají Gatorclub, na tričkách je jednooký aligátor s černým baretem a s holí, jakou nosí RI. V areálu základny je bazének, kde je asi třímetrová „mamka“ s menším děťátkem. Fasujeme zásobníky k M 16, brýle, lano, repelent, tablety na úpravu vody, vysílačky. Jdem do hangáru a balíme ruksak. K obědu MRE, pak vážeme materiál. První seržant povídá o výcviku, prý jen 6 lidí teď opakuje fázi. Lekce o Ambush je celkem zajímavá. Vysvitlo sluníčko, procházíme, jak dělat Ambush, děláme SOP a znovu 2x Ambush. Pauza, večeře MRE. Procházíme Raid, jdem do baráku, děláme SOP. Čistíme zbraně, uklízím skříň. Sprcha, oholit, spát asi ve 22:15.

29.3. 1995
Hlídka 03:20 - 03:40, budíček ve 4:20. Teplá snídaně (vajíčka, masová omáčka, brambory, grids, francouzský chléb, 2 chleby, zákusek, banán, 5 cukrů, 4 másla, 2 džemy, káva, 1 džus, 2 mléka).Úklid, sbalit batoh, jdem na učebnu (pod přístřešek). Prší, bereme si gumové blůzy a dáváme pončo přes batohy. Další lekce jsou venku. Poprchává, mám dělat poznámky pro velitele praporu o úrovni jednotlivých lekcí (spolu se mnou dělá poznámky ještě 1 důstojník a 1 NCO). Lekce o PB, tracking. Tracking - stopování, jedna z nejzajímavějších lekcí, jaké jsem vyslechl. Přednášející seržanti absolvovali kurs stopování někde v džungli v jihovýchodní Asii a kurs FBI (pronásledování uprchlých vězňů). Jejich zkušenosti byly opravdu podnětné. Oběd MRE č.9. Další lekce - survival, boby traps. Boby traps - nástrahy, také velmi zajímavá lekce. Od jednoduchých mechanických nástrah používaných ve Vietnamu až po elektrické. Po přednáškách děláme SOP, bereme si snivel. Upřesnění, jak žádat MEDEVAC (letecká záchraná služba), dopisuju „hlášení“ pro velitele. Večeře (směs kolínka s masem, bramborová kaše, hrášek, 2 chleby, máslo, puding, salát, mléko, káva, džus). Po večeři ve velkém sále hodina s medikem. Pak ukázka okolní fauny - hadi nejedovatí, jedovatí, krokodýli. Při přednášce píšu dopis, usínám. Venku prší. Na baráku balit věci, čistím boty, dělám si nákoleníky, oholit, spát asi ve 23:20.

30.3. 1995
Budíček ve 4:00, teplá snídaně. Lekce o Search-attack. Plánování, jsem AG, mám SAW. Oběd MRE. Prakticky provádíme přechod FFU, Search-attack. Při druhém „search“ se zastavujeme. Jiné družstvo našlo nepřítele, jdem k nim a jen se díváme, jak provádí „attack“. OPFOR mají AK 47, prohlížím si zbraň, ale nedá se poznat, kdo je výrobce. Dvakrát cvičně zaujímáme PB, naostro až za tmy, zakopáváme se. Máme skvělou pozici, samý písek. Večeře MRE. Spát okolo 22:00. Budí mě o půlnoci, blíží se bouřka, děláme přístřešek. Zase usínám. Ve 02:30 se budím mokrej, prší, beru si Goretex.

31.3. 1995
V 5:10 budíček, jsem mokrej, jdeme zpět do tábora. Ruksak do baráku, MRE jíme v hangáru, nosíme gumový obleček. Lekce o MEDEVAC u vrtulníku. Prší, jdem do lesa a cvičíme Raid. Oběd MRE. Přechod FFU, jdem zpět. Cestou děláme Ambush beze střelby. Pokec, zpět do baráku. Zítra, první den FTX jsem WSL. Teplá večeře, balení věcí, kontrola materiálu. Balíme ruksak pro seskok padákem, WO. Spát jdem po půlnoci.

1.4. 1995
Vstávám ve 3:40, oholit, sprcha, káva, balím věci, píšu dopis. Poslední teplá snídaně, dobalit věci, rajony. V 7:10 odchod do hangáru. Kontrola kapes, zda nemáme něco zakázaného, příprava OPORDu. Krátký briefing a jdem na letiště. Kontroly před seskokem, fasujeme obal na M 16 a balíme ji. Seskok byl zrušen, jsem naštvanej, byla to poslední příležitost si ve státech skočit. Odevzdat obal, 30 minut na jídlo. Vyhlašuju rozkaz družstvu, rehearsal v četě. Dobalit, přesunout se před barák, cigareta, dopisuju deník. Náklaďák přijíždí v 15:30, po 5 minutách je něco  s kolem. Čekáme na další auto. Přijíždí asi za 20 minut a vysazuje nás okolo 16:05. Hned vyrážíme k OBJ. Dnes Ambush, jsem WSL. K OBJ asi 6 km. První 2 km jdem pěkně z ostra přes doskokovou plochu. Pak zpomalujem. Trochu zmatky okolo orientace. Se setměním obsazujeme SH, ORP. Změna PL, PSG. Leaders recon, usínám. Změna plánu, M 60 jsou společně s assault line. Je zima, chodím okolo a hlídám svoje lidi, aby neusnuli. Napomíná mě RI (zakopl jsem o něj), že jsem mimo čáru a že už je pozdě. Ničíme objekt, jdem do PB asi 1 km. Zakládáme PB, zakopáváme se.

2.4. 1995
Beru si snivel, chodím okolo a honím kluky. Všichni jsou naštvaní. Posunujem si čas o hodinu dopředu (přechod na letní čas), PB hotova okolo 5. hodiny ráno. Lezu do díry ke klukům a usínám. V 6:05 vstávám, výměna velení. Dostávám M 60, kontrola nohou, jím MRE. Hodnocení, (prý nejsem „shit bag“) asi mám GO. Vracím se na stanoviště (2 hodiny), balit věci, jdu pro vodu. „Stěhujem“ se na sluníčko. Dnes Zone recon. Vyrážíme v 11:05. Popocházíme po 400 m, děláme T-metodu. Kolem 15. hodiny obsazujem PB. Usínám, radši se zvedám a klečím. Doplňujem vodu z kanystrů. V 16:30 vyrážíme na 1200 m přesun, SH, změna velení. Večer bude Ambush. Přesun asi 400 m, příprava materiálu, jsme jen 100 m od cesty. Na čáře útoku jsem levá strana support. 19:50 akce, z M 60 vystřílím asi 100 nábojů, pak to blbne. Po akci berem batohy, a přes silnici jdem pryč. RI nás zastavují, vracíme se na cestu. Kontrola materiálu, vyhodnocení. Jdem asi 1 km, přes potok, kus po silnici. Pak do lesa, asi 700 m k nové PB. Cestou usínám. SH, obsazujeme PB. Beru si snivel, zakopáváme se. Jím MRE, usínám.

3.4. 1995
Kolem 3:00 ráno mě budí PL. RI sebral všechny (!) kulomety. 100% security, výměna pozic, dostávám SAW a jdu do jiné díry. Střídáme se do 6:15, to už je světlo. Jdu s dalšíma pro M 60 k RI a dostáváme velké mínus, za to, že jsme usnuli na hlídce. Kontrola nohou, dělám si kafe, jím jedno hlavní jídlo, crackery a želé. Jdu do nové pozice, jsme support, nesu jen claymore. Holím se. RS, WO, doděláváme okopy, držíme 100%  security. V 11:30 jsme na místě nasednutí do auta. Čekáme do 16:00. Pospáváme, předávají se instrukce. Hned po sesednutí nás napadl odstřelovač tak zdrháme. Utekli jsme ale RI, a tak se pro pro ně vracíme. Potkal jsem chřestýše, asi metrovej kousek. Zachřestil ocáskem a já ho s úctou obešel. Na silnici pokec s RI, dál jdem po silnici. Děláme Ambush. Na vyhodnocení si beru polypro. Pak jdem střídavě lesem a po cestě. Zase jdem na Ambush. V pozici jsme ve 22:00. Čekáme, a smíme na střídačku spát. Akce v 00:30. Kontrola materiálu, k PB jdem po cestě. V PB je vyhlášeno volno (jsme na bezpečném území). Všichni mohou spát. Jím, usínám po 2. hodině ráno.

4.4. 1995
Budím se v 5:30. Jdu pro vodu, výměna velení (kluci už dostávají mise podruhé), zbytek jde pro MRE. Kontrola nohou, fasujeme MRE a střelivo. Mám SAW, jím tuňáka s nudlema, sýr, krackery, čokoládu, piju kafe, ještě jím krackery a džem. Chvilku se plánuje. Dostávám 5 dopisů a pohled. Je zataženo, bezvětří, teplo. V 10:00 vyrážíme, dnes Search-attack. Podařilo se mi zbavit se SAW. Po 2 km začínáme dělat search. Popocházíme, děláme SH a hledáme. U potoka doplňujem vodu, nedávám si tablety (voda pak smrdí). Zase hledáme. Něco jede a chystáme hasty Ambush. Pak se to ruší a jdem zpět. Zahlédl jsem malého černého hada. Vracíme se na cestu a  děláme hasty Ambush, jsem pravá security. Pokračujem na Link-up, asi 700 m, ale nemůžem to najít. Nakonec jdem po cestě, setkáváme se v 18:05. Výměna velení, dostávám M 203, vyhodnocení (kouřím, jím crackery a sýr, čtu dopisy). Ve 20:30 jdem na Ambush. Jdem asi 1,5 km, jsem v pravé security. Je to nějaký zmatený. Končíme před půlnocí, nástup, pokec, dostávám vestu s nábojema ke granátometu. V 00:30 vyrážíme po cestě k nové PB, cestou doplňujem vodu.

5.4. 1995
Ve 3:40 jsme ma PB. Spím od 4:00 do 4:30, hlídka 4:30 - 4:45 a znovu spím do 5:30. Nástup, kontrola nohou, jím 2 hlavní jídla, krackery, sýr a koláč. Holím se a maskuju se. V 8:10 jsem na nové pozici, mám M 16 a 2 baterie do vysílačky. Je bezvětří, zataženo. Kolem poledne vyrážíme. Po přebrodění potoka (po kolena vody) povinně měníme ponožky. Provádíme Search-atack po družstvech. Našli jsme starou základnu plnou hadů. Popocházíme, poklekáváme v SH. Konečně jsme našli OBJ (5 lidí). Scházíme se dohromady, výměna PL a PSG. Jdem na Hasty Attack. Ještě jsme se nerozvinuli a jsme prozrazeni (nejspíš kulomety). Ničíme OBJ a jdu jako EPW team. Nabíháme s Tonym na minu a jsme „mrtví“. Chvilku trvalo, než zjistili, co se děje a odnáší nás pryč. Vracíme se na OBJ, vyhodnocení. WO a jdem dál. Poprchává, není moc zima. Brodíme se přes potoky, v prvním bylo bahno, v druhým asi po pás vody. Všichni jsou mokří do půl pasu, jen mě se uprostřed potoka podařilo šlápnout na damned cord (doslovně: blbá šňůra, povinný provázek spojující nosné řemení a hlaveň pušky - aby nebylo možné ztratit zbraň) a seknout sebou, takže jsem mokrej celej. Asi 5km ostře šlapem. Další potok po kolena. Děláme SH u FFU a čekáme (klečíme) asi hodinu až navážou kontakt s „našima“. Chtěl jsem si zapálit, jenže cigareta byla nasáklá vodou. Nakonec mi jednu dal Tony a já ji „vyfoukal“ do batohu. Na PB ve 23:00. Volno, jsme na přátelském území. Beru si spodky, suché polypro a poncho liner. Dělám kafe, přístřešek, balím batoh. Věším na šňůru mokré věci, spím pod přístřeškem z ponča, usínám po 0:30.
 
6.4. 1995
Hlídka 2:30 - 2:45, pak beru mokré kalhoty k ohni RI (zrovna spí) a suším je. Ve 3:20 jdu spát. Budíček ve 4:00, sbalit věci a jdu pomáhat při výdeji teplé snídaně. Vydávám džusy a mléko. Obojí došlo ještě než všichni prošli. Obsluha šla poslední a skoro nic nezbylo. Mám 2 hot dogy, 4 chleby, 2 koláče, pár brambor, točím si 3 kávy a beru spoustu cukru (něco schovávám). Kontrola nohou, chaplain service (nejdu), balím batoh, dávám si věci do pořádku, maskuju se. Dostávám dopis z domova a všichni dostali dopis od nějaké náboženské nadace včetně žvýkačky. Tu jsme museli hned sežvýkat. Nové velení, píšu deník. V 10:30 čištění zbraní, test fire, posedávám. Ve 14:00 FRAGO, velmi slušné. Pak 15 minut SL opakuje to samý, zabitej čas. V 16:30 si dělám coco se spoustou cukru od snídaně a jím krackery s džemem. Doplňujem vodu, polehávám opřenej o batoh. V 18:00 rehearsal. Jdem kus po cestě a cvičíme Ambush. V 19:00 vyrážíme, koordinace FFU. Jen co jsme vylezli z vlastního minového pole, jsme napadeni palbou a minometem. Chvíli zdrháme, pak se bojuje. Jeden si vyvrknul kotník či co a odváží ho sanitka. Jdem po cestě, SH výměna PL a PSG. Pokračujem lesem asi 1 200 m k ORP. Je jasno, zima, beru si snivel, jím čokoládu. Jdem do pozice, batohy bereme sebou. Na čáře usínám. Ambush v 1:20, docela dobrý. Bereme bágly a přes cestu jdem pryč. Kontrola materiálu, po silnici pokračujem k PB. Slušné tempo, PB zaujímáme ve 4 hodiny ráno.

7.4. 1995
Zakopáváme se do 5:00, hroznej terén.

 

 

Na tomto místě můj deník končí.

 

 

Během několika posledních dnů jsem byl ještě jednou velitel čety, 13.4. v pátek byla graduace, 15.4.1995 v neděli odpoledne jsem odlétal zpět do České republiky.
 

Premium Joomla Templates