Sobota, 22. Února 2020 11:22:41

Deník kurzu RANGERS

Seznam článků

 

14.12. 1994
Hned po příjezdu čistíme zbraně, M 60, SAW, M 203. Různě to nosíme pod horkou vodu apod. Každej se těší na chvíli volna. Asi ve 12:30 jdu na míting k veliteli RTB. 5 lidí z roty, jsem tam vyslán jen proto, že jsem exot z Evropy. Zabitej čas, povídání o první fázi, jen poslouchám. Po návratu k rotě je pryč moje pončo a čištění. Začínají se odevzdávat zbraně. Dostáváme chvíli na vykoupání. Ta pohoda, horká voda. Beru si civil, mám jen triko, džíny a špinavý tenisky. Kalhoty na mě vyloženě visí (trošku jsem zhubnul). Beru si ještě hnědý triko a klepu kosu. Odevzdávání zbraní se poněkud protahuje, měli nás pustit v 16:00. Domlouvám se s Garrym a Petrem co budeme dělat. V 17:00 konečně nástup. BuBuBu co se nesmí (pít, řídit auto, vzdalovat se víc než 25 mil, vrátit se pozdě). Při neuposlechnutí zpět do nultého týdne. Po nástupu věci do skříně a běžíme na taxi. Bere nás osm! V Olson Hall vystupujeme. Herman nikde, a já zapoměl kombinaci u své poštoví schránky. Jedeme ke Gerryho autu. Bereme jeho kámoše, který čeká na Ranger kurz a ten řídí své auto. Jedeme se cpát. Platíme předem asi 8$, pak kdo co sní. Dělám pouze dvě kolečka, různé druhy masa, rýže, bramborová kaše, ananas. Piju colu a kafe se spoustou cukru. Nemůžu se ani hnout. Odvalil jsem se do auta a jeli jsme na ubytovnu ke Gerryho kámošovi. Tam jsme se hodinu v teple vyspali. Dost to pomohlo. Žaludek splasknul, cítím se OK. Ve 23:00 nástup. Pár lidí nemá svoje věci, trochu řevu, ale rozchod je brzo. Protože nejsou zbraně na baráku, ruší se hlídky. Zhasíná se v 0:15, holím se, jdu spát.

15.12. 1994
Budíček v 5:15. Jdu na ošetřovnu pro něco na kašel a rýmu. Těch papírů! Nějakej desátník se mi dívá do krku, ucha, měří tlak. Pak listuje v tlustý knize a hledá, co mi je. Doktor to zkontroloval a dostávám dvoje prášky. Jdu na snídani, akorát stíhám svojí jednotku. Dostávám míchaná vajíčka, 2 malé hamburgery, trocha brambor. Beru si grids, chleba, hořčici, 2x colu, mléko, džus, věneček. Ten dávám Petrovi, jejich rota to má zakázaný. Dopoledne nástupy, kontrola a uložení věcí, balení a uklízení. Cpu se MRE, mám stále hlad. Objednal jsem odvoz na zítra, vyčistil boty. Povolili nám navštívit armu, tak jsem koupil něco sladkého a džus. Trochu jsem ochutnal a šetřil se na večeři. Někdo byl viděn, jak se cpe uvnitř baráku, takže smoke včetně Ranger kliků. Ranger kliky je skupinové cvičení,kdy první dává nohy na vyvýšené místo, další mu dá nohy na ramena, další tomu druhému a tak třeba celá četa, pak společně klikují. Večeře. Nesmíme do baráku, tak kecám s Michelem o Ranger pluku. V 19:30 nás pouští na barák. Mám hned nad postelí horký vzduch, tak si ho užívám. Jdu spát.

16.12. 1994
Budíček 6:00. Nástup, opět BuBuBu co se nesmí a odjezd na vánoce.

Vánoční pauzu jsme s Petrem strávili snad jako jediní ve Fort Benningu. Udělali jsme si krátký výlet do Orlanda na Floridu a celou dobu jsme se cíleně přežírali.

 
2.5.  Druhá fáze – poušť

2.1. 1995
K RTB jsme přijeli ve 22:50. Převlíknout do uniformy a zahlásit příchod. Ve 23:45 nástup. Kontrola přítomnosti v rotě. Odebrat vaky ze skladu a spát  asi v 1: 00. Jsem  ve skupině 5 lidí, která jde čistit velitelství. Luxuju kanceláře štábu. Jdeme spát asi v 1:45 a nás 5 nemá hlídku. Dozvídám se, že do pouště letíme civilní linkou, ale nevím kdy.

3.1. 1995
Budíček 5:30. Oholit, obléknout. Teď nám řekli, že nástup je v 7:00, takže si leháme a spíme. V 7:00 nástup a zase na 5 minut do baráku. Potom jdeme na snídani. Klasika, nejdřív shyby a čekáme. Vajíčka, brambory, slanina, džus, grids, kukuřičné lupínky s mlékem a cukrem. Nástup se vším a balíme věci podle seznamu. Nejdřív ruksak, pěkně napakovanej, potom 1 vak a zbytek, co je nepovolenej, do dalšího vaku. Ten odevzdáváme do skladiště, zbytek věcí do baráku a válíme se. Pospáváme asi do 13:00. Dostáváme 3 MRE na dnešek a na zítřek. Pak nástup s věcma a trochu smoke. Poté fasujeme zbraně, postávání, trocha jídla a čištíme zbraně. Je 15:30, svítí sluníčko, docela teplo, hezký den. Nástup asi v 15:45, naložení vaků do civilního kamionu, co je veze do Fort Bliss, Texas, pak znovu čištění zbraní. V 17:00 příjemné překvapení, večeře a teplá. Beru si hamburger a fazolovou kaši. Dělám si dva s hořčicí, kečupem, okurkama a piju něco jako colu, vše ve spěchu. Jo, před jídelnou shyby. Messy dělal vtípky, takže dělám pár sérií navíc. Uklízení na baráku, v 18:30 odevzdání zbraní. Čekáme na letadlo, nikdo neví, kdy přiletí. Nástup asi v 19:00. Přijeli instruktoři z Texasu. Přerozdělení rot. Zůstávám v A - I, 1.četa, 1.družstvo, je tam i Peťa Miler. Znovu kontrola lidí, fasovat zbraně, všechno z baráku a materiál znovu uklidit, zbraně uložit. Pak nástup. Projev seržantů o kurzu, pak něco říká velitel pouště, major. Celkem sympaťák, končíme asi ve 22:30. Dozvěděli jsme se rozvrh a že letíme až zítra v půlnoci a přes den budou teoretické hodiny. Ještě značíme batohy barevnou páskou a jde se spát od 24:00 do 6:00, krása. Mám hlídku od 1:20 - 1:40.

4.1. 1995
Vstávám v 5:00, pohodička, pěkně jsem se vyspal a v klidu oholil. Uklízíme na baráku a v 6:45 nástup. Pěkná kosa, snídaně v 7:00, brambory, vajíčka, nějaká kaše, fr. chleba, grids, kukuřičné vločky, 2x džus. Poté hodiny teorie. V poušti se cvičí na úrovni čety. Ta se skládá ze 4 družstev a velitelství.Dvě družstva jsou tzv. assault, při akci provádí útok, jedno družstvo tzv. security, to zajišťuje příchozí cesty k objektu, poslední družstvo je weapon squad – družstvo zbraní (3 kulomety) - při akci označované support, provádí palebnou podporu. Velitelství  tvoří velitel čety (PL - platoon leader), jeho spojař (PL RTO - PL  Radio Telephone Operator), přední pozorovatel (FO - Forward Observer) má na starosti palebnou podporu, seržant čety (PSG - platoon sergeant), jeho spojař (PSG RTO) a medik. Pořád usínám, instruktoři se střídají po lekcích. Ve 12:00 teplý oděd. Je jasno, na slunci teplo (když nefouká). Nemohli sehnat letadlo, tak to takhle pytlíkujou. K obědu opět 2x hamburger a fazolová kaše, ještě beru koláč. Od 13:00 zase lekce, píšu deník, nechytám důležité detaily. Venku trochu fouká, chladno. Dopoledne jsem si sundal oteplovací vložku, mám jen polypro vršek a triko. Lekce až do 17:00. Usínal jsem, jeden instruktor si mě nejspíš všimnul. Pak jsme vyndali batohy a šli na večeři. 6 shybů, maso, bramborová kaše, rýže, koláč se zmrzlinou a kornout zmrzliny. Po večeři nakládáme batohy do přívěsu, pak čekáme asi do 20:00. Nástup do autobusů, odjezd na letiště. Čekáme asi od 20:30 v hale, moc horko není. Ve 22:00 přílet letadla, překládání batohů z kamionu, naše rota nakládá 240 padáků, ve 24:00 odlet.

5.1. 1995
Po 35 minutách dostáváme svačinu, přílet v 3:00 místního času. Mám hlídku u zbraní. Překládání batohů a padáků. 40 minut jízdy autobusem na základnu, vykládání batohů a padáků, uložení batohů, fasování munice, rozdělení speciálního materiálu pro zítřek, vázání padákových šňůr na všechno. Mám velkou maskovací síť a claymore. Do postele v 05:00, spím v botech, maskáčích, triku. Budíček v 7:00, hygiena, fasujeme 2 MRE. V 8:00 nástup, výuka - přepad bunkru (knock out bunker). Pak snídaně MRE: špagety, sýr, suchary, ranger puding. Celý den probíráme Raid (přepad). Kam umístit support, atd. Jsem v assault, POW. Z družstev assault se určují další pracovní týmy. POW tým (Prisoner of War) po přepadu prohledává mrtvé a raněné nepřátelské vojáky, Aid  tým zajišťuje ošetření a transport vlastních zraněných, Demolition tým má na starosti shromáždění nepřátelských zbraní a jejich zničení. V 11:30 oběd, beef stew, sýr, suchary, vitacit, cigareta. Až do pouštní fáze Ranger kurzu jsem byl zapřísáhlý nekuřák, pokud nepočítám několik „společenských“ doutníků při výcviku instruktorů MUSADO MCS (zavedený systém sebeobrany v AČR). Když má člověk stále hlad a je chronicky nevyspalý, cigareta je takovou špatnou psychickou berličkou. Více se ovšem v US Army používá žvýkací tabák (na něj došlo později) a nejčastější je tzv. deep. Je to drobně řezaný tabák s různou příchutí, který se jen „cucá“. Výhodou deepu a žvýkacího tabáku je to, že ho můžete používat takřka stále. Na učebnu si přinesete kelímek - plivátko a jde to, venku je to bez problémů. Často si takhle poplivuje i instruktor. Cigarety se smí kouřit jen venku, o přestávce, se svolením instruktora. Pofukuje vítr, jinak je hezky. Probíráme překonávání drátěného zátarasu. Jsem support, jen se díváme, začíná pršet. Po 20 minutách mám promočený Goretex. Pokračujeme dál, jak dělat přepad s překročením zátarasu, zkoušíme, jak stříhat drát. Pak obsazení ORP, jsem compasman (Petr je PL), zkoušíme to 4x. Stále prší, fouká vítr, jsme promočený na kost. V 16:20 nástup u batohů. Instruktor, černoch, říká že má rád takovéhle počasí (this sucks), asi není normální. Přesun zpět, necítím nohy. Uložit batohy, poučení na učebně, shromáždění speciálního materiálu, odevzdání munice, čištění zbraní (v horké vodě). Přerozdělení materiálu, jsem PL RTO, vázání provázků. Hotovo? Můžeš se konečně převléknout. Začínám sušit věci v sušičce, V barácích v pouštní fázi byla k dispozici 1 pračka a 1 sušička, vždy pro dvě čety (asi 100 lidí). V 19:30 nástup pro MRE (stew, sýr) jíst se musí venku, dělám si horké kakao z vodovodu. Lekce od Messyho. Od 20:30 do 22:45 jsme na baráku, ale nesmíme být v posteli. Zhasínáme ve 23:00, nemám hlídku.

6.1. 1995
Vstávám ve 4:35, oholit, sprcha, v 5:00 budíček. Mám usušené věci, v 5:45 nástup venku. Fouká studený vítr, fasování munice, přenášení batohů na barák. Od 6:15 lekce na učebně, Ambush. Dopisuju deník od příletu letadla, je 7:00. V 7:20 hot chow! Předříkávání Ranger - creed. V jídelně je všechno nádobí na jedno použití (je to prý levnější než voda potřebná na mytí). Vajíčka, brambory, hamburger (spíš karbanátek), grids, fr. chleba, šťáva, 2x chleba - veka, nějaký džus. Je 7:55 jsme chvíli na baráku, beru si liner. V 8:30 nástup, dopoledne procvičujeme Ambush. Jako PL RTO jsem se hezky naběhal, dvakrát se střílelo. Měl jsem spodní polypro a liner. Když jsem běhal - zpocenej, když jsem stál - mrznul. Je pod mrakem, ostrý vítr, pěkný rozhled. Asi ve 12:00 jdeme na oběd. Uklízení baráku, jíme MRE. V 13:30 nástup na učebně, probíráme Area Recon, Zone Recon a Link-up. Area Recon – průzkum objektu, Zone Recon - průzkum prostoru, Link-up - setkání vlastních jednotek na nepřátelském území. V 16:00 jdeme do terénu. Sundal jsem si liner. Je jasno, perfektní rozhled, fouká vítr. Jsem opět PL RTO, začínáme Zone Recon, trochu zmatek, pak průzkum. Je zima, pokecal jsem s instruktorem a nakonec oblík liner. Je to ve spěchu, vracíme se za tmy. (Pěkný západ slunce, zlatá, žlutá, červeno - fialová, modrá, šedá barva). Nazpátek jsme se proběhli. Nástup a kontrola materiálu, v báglech nesmí být nic zakázaného (třeba MRE navíc). To, co nafasujem, musíme hned sníst. Své našetřené MRE jsem včas snědl. Opět jsem pokecal s instruktory. Něco chybělo, trochu zmatky, počítání munice, odevzdávání materiálu. Ve 20:00 chow, cpu se jak o život. Ve 20:30 nástup na učebně, děláme SOP, ale spíš se kecá okolo. SOP - Standing Operating Procedure, standartní operační postup. Pro nás SOP znamenalo ujednotit techniku různých taktických prvků. SOP se nenařizuje, je to věc jednotky. Všichni musí znát, co a jak dělat na jakékoliv funkci v jednotce v danné situaci. Většinou to není jednoduché, neboť v četě se sejdou lidé z různých čet po přerozdělení, recycles (ti, co opakují fázi) kteří už mají zkušenosti z dotyčné fáze a občas i instruktor něco doporučí (a je hloupé to pak dělat jinak). Končíme kolem 22:00, čištění zbraní, 23:00 večerka, mám první hlídku 23:00 - 23: 20.
 
7.1. 1995
Vstávám ve 4:50, dělám si kakao z horké vody z vodovodu, holím se. Úklid, fasování munice. V 6:00 první hodina, Battle drill. Na rozdíl od SOP, battle drill (bojový dril) je  stanoven předpisem pro určité taktické situace. Dobře vysvětleno překonávání otevřených ploch. V noci mrzlo, jsou zamrzlé kaluže. Ranger - creed, snídaně v 7:00 je stejná jako včera, plus  jablko. Venku je úplně jasno, bezvětří. Sundavám spodek polypro, prý budeme běhat. Snad se oteplí. V 8:00 nástup, dnes jsem medik. Odchod do prostoru pro nácvik Battle drill, asi 20 minut ostré chůze. Úplně jasno, moc nefouká, rozhled tak 100 km, možná víc. Vzhledem k suchému vzduchu je vidět opravdu daleko. Jednou jsem se ptal instruktora a nejvzdálenější vrcholky byly prý asi 300 km vzdálené. Chvíli sedíme, probíráme reakci na kontakt s nepřítelem. Nejdřív jako družstvo, potom praktický nácvik se střelbou, pak reakce na kontakt v četě. Jsem velitel družstva. Hlavně hodně řvát. RTO (Batman) mi pomohl. Je to se střelbou, používáme granáty. Pak reakce s odpoutáním od protivníka, reakce na nepřímou palbu (minomet), překročení nebezpečné plochy do šířky 35 m. Ve 12:30 je 20 minut na jídlo. Odpoledne přežití v poušti, zajímavé. Co je to poušť, pak procházka po okolí s ukázkou, co se dá jíst a co ne, jak hledat vodu, nebezpečná zvířata či zvláštnosti orientace v poušti. Počítáme si kroky na 100 m (pacecount), vracíme se za tmy asi v 18:00. Odevzdat materiál, kontrola, přerozdělení materiálu, čištění zbraní, materiál OK, takže chow, pak čištění zbraní. V zrcadle zjišťujeme, jak jsme opálení, takhle jsem ještě nebyl. Tam, kde byla čepice, je bílé  kolečko (jsme  dohola), jinak jsem rudej. Ve 20:00 nástup na učebnu, SOP. Střídají se recycles, bereme to od začátku. Trošku bouřlivější diskuse okolo překonávání nebezpečných ploch, pak to cvičíme venku. Končíme asi ve 22:30. Čištění zbraní, rozdělení funkcí na zítřek, přidělení materiálu. Sprcha, jdu spát ve 23:00. Večerka ve 23:30. Mám hlídku 1:40 - 2:00.

8.1. 1995
Vstávám ve 4:50, v klídku se holím, teplé kakao (je zákaz jídla na baráku). Budíček v 5:00. Hygiena, dobalení, úklid. V 5:45 nástup, fasování munice a MRE, 6:00  - 6:50 výuka na učebně, příprava akce, vydávání rozkazů.  V 7:00 Ranger - creed, snídaně (místo karbanátků slanina). Od 8:00 další hodiny. Máme znát zámysl o 2 stupně výš, něco o motivaci. V noci mrzlo, všude je námraza. Probíráme WO, OPORD, jak ho dělat, co říkat, kdo a komu. Instruktor je dobrej, nechá se s ním povídat. Ostatní instruktoři hrají kulečník a dívají se na TV ve vedlejší místnosti, což je slyšet. Venku jasno, bílé mráčky, nefouká vítr, teplo. Instruktoři občas informují o výsledcích amerického fotbalu. Když jste v kurzu vůbec nevíte, co se děje, žádné noviny, televize, telefon. Jediné spojení se světem je pošta a poznámky instruktorů. Každou hodinu je 10 minut přestávka. Oběd 12:30 - 13:00. Je po obědě, usínám, vysvětlujeme si, co je v Ranger handbook. V 16:00 vyhlášení OPORD u plastického stolu, asi hodinu. Pak chvíli na učebně, nějaké detaily o hodnocení atd. 30 minut na jídlo. Do 18 hodin zase na učebně. Máme za úkol rychle zpracovat určité články OPORD, píšu dopis a deník. Vyhlášení rozkazu je hned „roztrháno“ na kusy, vše špatně, je 20:20. Říkají mi, že jeden kapitán z druhé čety, prý od SF, je LOM, (nedostatek motivace) kluci mi vysvětlují, že je to velké mínus v kariéře. Pak „trháme“ další. Končíme asi v 22:00. Materiál zůstal stejný, nestřílelo se, takže bylo míň práce. Do postele lezu ve 23:15.

9.1. 1995
Mám hlídku 3:40 - 4:00, pak ještě na chvíli do postele. Vstávám ve 4:55. Jdu se v klidu oholit a dělám si z horké vody kakao, něco teplého do žaludku. Ráno zima, ale kaluže nezamrzly, jen námraza na kovu. Budíček v 5:00. Balení věcí, fasování MRE, munice, úklid. V 6:00 lekce o zaujetí patrol base. Patrol Base - základna, četa ji zaujímá na noc. Je to rovnostranný trojúhelník, délka strany asi 100 m. Kulomety umístěny v rozích, odkud postřelují prostor před „svým“ družstvem. V 7:00 hot chow. Rychle to do sebe naházet a „hurá“ na učebnu. V Ranger kurzu neustále ukazujete svou motivaci, takže na učebnu se vbíhá s organizovaným řevem. V 7:30 začátek další lekce. Asi v 9:00 vyrážíme do pole. Prohlídka okopů, zaujímání Patrol Base a činnost na ní. Vyhlášení WO, security, plánování, zakopávání, intenzivní práce. Všichni něco dělají, kromě mě, jsem PSG RTO. Dokonce jsem psal dopis. Je bezvětří, svítí sluníčko. Horko, když se něco dělá, příjemné teplo, jinak ne. Nějak není čas na jídlo, tak se jen pije voda. V 17:00 vyhlášení OPORD. Začíná se stmívat a hned je zima. Končíme asi v 18:30, přesun na učebnu a  pokračuje se ve vyhlašování. Asi ve 20:30 konečně „chow“. Máme 2 MRE, protože nebyl oběd, takže se cpeme. Dělám si kakao před jídlem a kafe po jídle. Pak čištění zbraní, údržba materiálu, přerozdělení atd. Fasujeme 2 MRE na zítřek, večerka ve 23:30. Nemám hlídku.

10.1. 1995
Vstávám 5 minut před pátou. Oholit, sprcha, dělám si kakao. Úklid, fasování munice. Od 5:45 do 6:30 postáváme venku. Je zima, jinovatka, ale kaluže nezamrzly. V 6:45 Ranger – creed a poslední teplá snídaně. Do všeho sypu cukr. Začíná týden patrol. Dnes pod vedením instruktora. Od zítřka 7 dní a 6 nocí venku, plnění misí jako v reálné situaci, s doplňováním munice, stravy a vody. Od 8:00 chaplain servis. Venku nejprve společně katolíci a protestanti pod vedením nějakého kapitána, pak katolíci zvlášť s nějakým důstojníkem asijského původu, nevím hodnost, má přes maskáče roucho. Na konci si beru armádní růženec z umělé hmoty. Vyrážíme asi v 9:00. Jsem velitel A - týmu, ale hned se to mění a jsem jen Joe. Joe je slangové označení „šťastlivce“, co nemá žádnou velitelskou funkci, jen jde a poslouchá. Obsazujeme základnu, běžná činnost podle plánu, security, průzkumné hlídky, WO a začínáme se zakopávat. Já přesně v místě, kde už to někdo dělal přede mnou. Je to pohoda. Zakopal jsem se a pak jsem byl security a kopali ostatní. Napsal jsem dopis. V 13:00 OPORD, z cvičných důvodů se zúčastnili všichni. Nic moc. Před 15:00 jdeme rehearsal na ostrý objekt. Rehersal je praktický nácvik nejdůležitějších prvků akce před začátkem plnění úkolu. Jsem v A - týmu, Assault 1. Po proběhnutí a výměně funkcí, jsem velitel družstva Assault 1. Trošku se mění plán. Už se stmívá, na objektu jsou „bad guys“. Střílí první, opětujeme palbu a začínáme přepad. Řvem, co se dá, řídím 2 týmy. Přepadám 1 bunkr a ničím radar. Na LOA zjišťujeme, že máme raněného. Činnost na objektu, odnášíme raněného. Na PB sebrat batohy, kontrola počtů a pryč. Pohoda, prima den. Přišli jsme asi v 19:30. Rozchod a chow. Mám 3 MRE, jím 2 a schovávám 2 hlavní jídla. Docela jsem se nacpal. Pak odevzdání materiálu, počítání munice. Připravujeme se na zítřek. Ještě je nástup pro poštu, příprava materiálu, někdo pospává, píšu dopis a deník. Večerka 22:30, hlídka 23:40 - 24:00.

11.1. 1995
Vstávám 4:40, holení, kafíčko, sprcha. Budíček v 5:00, úklid, materiál před barák, čekáme na snídani. Změna, ještě dnes je teplá, rychle hodně másla na chleba a cukr do všeho. V 8:00 WO, pak začíná plánování, balení, celkem zmatek. Cvičná střelba (kontrola funkčnosti zbraní), fasování a páskování munice, rozdělení materiálu. Ve 12:30 projev kapitána, velitele roty, říká, že Ranger kurz je „sucks“. Ve 13:00 fasování MRE, 6 kusů na 3 dny, jedno hned sníst. Normální dávka je 3 MRE na den. V Ranger kurzu při patrolách však jen 2 MRE na den v zimě a jen 3 MRE na 2 dny v létě. Pokračuje organizovaný zmatek. Ze zvláštního materiálu mám přiděleno LAW (Light Antitank Weapon, podobné RPG - 75), maskovací síť a vak na vodu. V batohu máme všichni, náhradní kalhoty, Goretex, pončo, poncho liner, spacák, helmu, šicí potřeby, věci na holení a osobní hygienu, ručník, 6 párů ponožek, 2 trička, teplé spodní prádlo, rukavice, 5 MRE, 2 x 2 litry vody, lopatku. Na LBE 2  x 1 litr  vody, 6x zásobník po 30 nábojích. V pouštní fázi má každý dvě  jednolitrové láhve na opasku, a dvě dvoulitrové v batohu. Tedy 6 litrů vody sebou. Každý tým má dále 3,5 litrový gumový vak na vodu. Ve 14:30 OPORD. Vyhlašuje se asi 2 hodiny. Pak krátký nácvik a v 18:00 sedáme na 3 náklaďáky a jedeme do prostoru. Asi po 5 km nás vysazují a jdeme 3 100 m pouští rovně za nosem. Kousek za silnicí nás zezadu napadá protivník, nejdřív minomet, pak střelba. Jsem v 1. družstvu, tak to ke mně jen doléhá. Máme raněného, činnost týmu. Batůžky se pronesou! Přecházíme ORP a  zastavujeme se až na silnici za ním. Vracíme se asi 200 m, zaujímáme SH, výměna funkcí PL a PSG. Průzkum, přesun do ORP, velitelský průzkum, průzkum objektu - radiolokátor. Jsem v RS 1, ale jsme odhaleni, tak zdrháme. Konec, vyhodnocení. Je asi 23:00 a vyrážíme 4,5 km k nové základně, pěkně se to pronese. Obloha se zatáhla, je celkem „teplo“.

12.1. 1995
Cestou překračujeme nebezpečnou plochu, základnu zaujímáme ve 2:30. Začínáme kopat okopy. Odevzdání citlivého materiálu a pokračujeme v kopání. Začalo pršet, ne moc, ale pořád. V Goretexu a s pončem přes batoh pokračujeme v kopání. Asi v 6 hodin si sedám na batoh pod pončo a chvíli spím. V 6:30 mě budí, máme 30 minut na jídlo. V 7:00 nástup a hodnocení, kontrola nohou a výměna ponožek. Přestalo pršet. Pak oholit a pokračovat v kopání. V 8:00 přichází noví instruktoři. Nástup, nové funkce, jsem opět Joe. Pokračuju v kopání, tentokrát zrovna na fleku se šutrama. Když jsem hotov, přišel za mnou velitel družstva, že jsem pomocník střelce M60, tak jdu do jiného okopu, bohužel nevyhovuje jeho místo, tak kopeme o 5 m dál nový, asi do 12 hodin. Pak údržba zbraní. Kolem 14:30 jídlo (střídáme se po jednom). Je polojasno, ale fouká studený vítr, takže je celkem zima. Nikdo si nás moc nevšímá, a tak si dáváme dvacet. Na střídačku 3 lidi, docela to pomohlo. V 16:15 se začínají likvidovat okopy. V 17:15 vyrážíme. Nesu tripod na M 60, 300 nábojů pro kulomet, dalších 200 nábojů pro  M16 v batohu. Batoh má nejmíň 40 kg, mám potíže ho vůbec zvednout. Hned minometný přepad, takže trocha běhu. Zajetí SH, mění se velitelské funkce. K objektu je to asi 3,5 km. Batoh se pěkně pronese, chůze v měkkém písku, nic moc. Fouká ostrý vítr, je zataženo, zima. Dnes je přepad. Nejhorší je čekání při velitelském průzkumu. Ve 22:00 jdeme na to. Bohužel PL ukázal WSL špatné místo, takže se to moc nepovedlo. Pořád fouká ostrý vítr. Začíná být opravdu zima. Protože se nelíbilo instruktorovi, jdeme ve 23:00 znova. Můj M 60 střílí jak odstřelovačka (jednou a dost), ostatní SAW skoro taky. Akce nic moc. Nazpátek si podkládám ramení popruhy rukavicema. Opět jsme urychleni minometem. Vyrážíme do nové PB. Vyjasňuje se, trochu povolil vítr, zima.

13.1. 1995
Batoh je pěkně těžkej, ale jak se dívám okolo, mají toho dost všichni. Na základnu konečně dorážíme ve 2:30. Rozmístění zbraní a jdem kopat. Je úplně jasno, svítí měsíc, zima. Jedinej způsob,jak se zahřát, je kopat. Za chvíli máme okop pro M 60, pěknej a velkej. Ve 4:20 zachází měsíc a není nic vidět. Taky se odevzdal materiál. Ve 4:45 konečně dostáváme povolení jít spát. Beru si Goretex, čepici přes uši, rukavice, pončo s vložkou a lehám si do okopu. Budí mě v 6:15, úplně jasno, modrá obloha, všude je jinovatka, skoro jsem se zpotil, ale nohy jsou úplně zmrzlé. Balím věci. Na nástupu hromadná prohlídka nohou a výměna ponožek. Jím polovinu MRE. Kolem 7:20 přichází noví instruktoři. Nejprve mluví staří RI, potom noví. Poučení (opět) o bezpečnosti. (co dělat, když se ztratíme, jak zacházet s léky.) Přidělení nových funkcí, jsem opět Joe, support. Stěhujeme se do nové pozice, dodělání okopů, maskování, průzkum, jde se pro vodu. Mezi tím velitelství vypracovává OPORD, dělá WO, předání informací, (v 9.20 už je docela horko, nefouká vítr, úplně jasno). Asi od 12:00 polehávám v okopu, bezpečnost 33%, střídali jsme se, kluci chodili pro vodu, kopali okop pro velitele. Od 16:00 konečně můžeme jíst. Měl jsem MRE č.11 kuře, rýže, sýr a sušenky od rána, snědl jsem to celý. Měl jsem to s kakaem. Balíme pozice, v 18:00 jsme připraveni k odchodu. Už je tma a zima. Nástup a shrnutí, jak probíhala příprava OPORDu (špatné předávání informací). V 18:30 vyrážíme k objektu, asi 3000 m. Překračujeme 4 silnice. Před 4., kousek před objektem, výměna funkcí. Jsem velitelem družstva support. Začíná to poučením od velitele A roty, kpt. Harris. Řekl mi, co všechno mám dělat. Chvíli nemůžu najít družstvo, ale pak se našlo. Překračujeme silnici a zaujímáme ORP. Jdu na Leaders recon. Dívám se NVPS - 7 (přístroj pro noční vidění na zbytkové světlo), docela pěkné. Pak krátké poučení, co chce PL. Jdu s 1. týmem Security. Vysvětlil mi, co chce a poslal mě mávnutím ruky, jsme čtyři, máme vysílačku od FO. S námi kpt. Harris. Šteluju si kompas pro cestu tam i zpátky. Je pěkná kosa, jasno, bezvětří, beru si šálu a jacket liner. Nacházíme cestu, umísťujem minu a dvě AT4. Bohužel vysílačka nefunguje, tak posílám 2 lidi se zprávou. Odchází i kontrola. Asi za 15 minut se vrací spojka, v ORP už nikdo s vysílačkou nebyl, jen polovina mého družstva, co nemá nic na práci. Najednou vysílačka funguje, tak podáváme zprávu o zaujmutí pozice. Za chvíli slyšíme rokenrol (střelba při akci). Po muzice to balíme a jdeme do ORP. Tam je má flákající se polovička družstva a kpt. Harris. Ptá se, jestli jsme všichni, jestli mají funkce a hlavně proč jsme nešli všichni? Bylo to podle původního plánu. Beru si spoďáry a přichází útočníci. Ti si to dali ještě jednou. Přesun začíná asi v 0:45.

14.1. 1995
Přesun asi 4 km, začíná urychlením, 3x za sebou „incomming“ takže, 300 m do 12 hodin. Při napadení minometem (výbuška se zvláštním zvukem) řve , kdo to slyší, „incoming“. Na ten signál sebou všichni musí plácnout o zem. Velitel čety pak určí směr (nejčastěji ve směru pochodu - tj. 12 hodin), vzdálenost (většinou 300 m) a běží se. Tímto způsobem instruktoři často urychlují postup jednotky. Asi trochu bloudíme, mám skoro halucinace, všude jsou lidi nebo zvířata, usínám za pochodu. PB zaujímáme asi ve 3 hodiny. Začínáme kopat okopy, vracet citlivý materiál. Kolem 4:30 můžeme jít spát. Lezu si do spacáku, házím si dovnitř  boty, uniformu, spím ve spoďárech a snivelu. Taky polní láhve a jídlo dávám dovnitř, aby se to ohřálo. Budí mě asi v 6:30, je jinovatka, kosa. Nástup, kontrola nohou, vyhodnocení včerejška, něco sníst. Nástup pro poštu, pak vyhodnocení jednotlivých velitelských funkcí. Povídám si s kpt. Harrisem, všechno je špatně. Poté se ve spěchu holím (ráno jsem nemohl). Máme nové funkce, jsem Joe, mám SAW. Jako vždy se musím přestěhovat a začít  kopat okop, dnes s Petrem. Když máme 100% bezpečnost, při odchodu LP/OP hlídky jsme napadeni z druhé strany, prakticky se mě to moc netýká. Poté, co se to dořeší, organizovaně musím zůstat v okopu, Petr má práci. Je jasno, horko. Běžná činnost na PB, kluci jdou pro vodu, sedím a píšu deník (je 12:30). Na tom sluníčku usínám, doufám, že přivezou chow. Mám sice skoro celý MRE a jedno hlavní jídlo, ale... Šéfové píšou rozkaz, doufám, že tato práce se mi v budoucnu vyhne. Sedím na LP/OP. LP/OP - Listening Post/Observation Post je místo poblíž základny na pravděpodobném směru příchodu nepřítele, provádí se zde hlídková činnost. Jsem zpátky, polehávám v okopu, nikam nemůžu. Když někdo má čas, hlídá za mě a trochu maskuju okop. V 14:00 přivezli chow, vodu a munici. Cpu do batohu tři zásobníky pro SAW, 5 MRE, odpadky, další náboje do M 16. Nějak se to tam nechce vejít. Sluníčko pěkně opaluje. Asi ve 14:30  je OPORD, jdou jen velitelé. V 16:00 začínám čistit přidělenou SAW. Je to rozbitý, Messy to spravuje a připravuje ke střelbě. V 16:30 chvilka na jídlo, cpu se, mám skoro 2 MRE. Střídám se s Messym v hlídání a jídle. Pak zahrabat okop, odpadky do batohu a vyrážíme. Dnes opět Raid, jsem členem Assault 1. Nesu SAW, docela se pronese. Naštěstí jen asi 2 km. Je jasno, jak zapadlo slunce, hned se ochladilo, vítr nefouká. Nejhorší jsou bezpečnostní zastávky, musím ležet na písku nebo klečet. Hlavně že mám knee pads!  Ve Fort Benningu jsem si koupil krásné nákoleníky, bohužel jsem je tam taky nechal. S batohem na zádech, na tvrdém povrchu jsou pak kolena pěkně cítit. Do flašek jsem si nadělal pití (2x kakao a 2x kafe s cukrem a smetanou v jedné, 2 třešňové vitacity v druhé). Přepad slušnej, vystřílel jsem 2 zásobníky (á 200 nábojů). Miler byl při přepadu SQL. Ztratil jsem lahev, ale naštěstí ji našli, takže OK.

15.1. 1995
Vyrážíme na další základnu. Má to být asi 2 km. Trošku jsme sešli z cesty, tak se to protáhlo. PB zaujímáme asi v 2:00. Vracíme materiál, vybírají se pozice a začínáme kopat. Jsem s Messym a Stepem. Děláme okop, pěkně hlubokej, „good job“. Po 4. hodině ráno můžeme jít spát. Lehám si do spacáku, ve spoďárách, uniformu kolem sebe, ohřívám jídlo pod paží a láhev s kakaem mezi nohama na ráno. Budí mě v 7: 05, už je nástup, ale nikdo nás v našem okopu nevzbudil. Je zima, ale včera to bylo horší. Zrovna vychází slunce. Je pod mrakem a po 3 hodinách spánku se cítím skvěle. Obvyklá ranní prohlídka nohou, jím „teplé“ jídlo a „teplé“ kakao. Chutná dost bídně, ale je to jediný teplý, co můžu sehnat. Po přidělení nových funkcí (jsem Joe) pokračujeme v práci na okopu, maskování atd. Střídáme se v hlídání a pomáhám klukům, kteří jsou sami, protože jejich buddy má funkci. V 11:45 honem, jdeš na LP/OP. Balím saky paky, ještě na záchod a jdu. Záchod je uprostřed základny (nedaleko velitelského stanoviště) a je to hlubší rýha v písku. Údržbu má na starosti medik, vyčůrat se můžete jen v kleče, stejně tak jako při přesunu. Jsme asi 150 m od PB u cesty. Ležím na písku a dopisuju deník. Je jasno, sem tam mráček, pofukuje vítr, celkem to pálí (je 12:30). V 15:25, jsme se vystřídali při čištění zbraní, při jídle a já psal dopis. V 16:30 začnu jíst (nejlepší část dne). Nespím a kluci na mě koukají jak na blázna. Zatáhla se obloha, uklidnil se vítr. Pokud nebude pršet, bude teplá noc. Nacpal jsem se a čekali jsme na odvelení. Přišli pro nás dost pozdě. Na PB zrušit zákopy a rychle nástup. Nevím, co se děje. Hned za první LDA jsme napadeni, pokus o manévr, ale nakonec ustupujeme. Trochu bloudíme, ale nakonec jsme objekt našli. Je přepad. Vše je oploceno, dá to práci. Vysoký instruktor prohazoval kluky dírou v plotě (zdálo se mu, že se pohybují moc pomalu). Po akci, asi v 23:30 přesun do nové PB.

16.1. 1995
Šlapeme asi 4 km. Přicházíme k hlavní silnici, po ní jdeme asi 300 m a pak zaujímáme základnu asi v 2:15. Kopeme pozici pro 3 lidi (obsluha M 60). Písek je tvrdej a sype se. Kopeme díru pro někoho jiného, zítra budeme security. Jdem spát ve 4:20. Budí nás v 7:00, zase pozdě, hodit na sebe věci a nástup, kontrola nohou, přidělení funkcí, jsem WSL. Po nástupu balím věci a jdu za prací, Status card, Ranger card, poncho ley. Vlastně nic, ale je zabitej celý den. Hodně mi pomohli kluci a hlavně „pomocník“ (u každého kulometu jsou tři lidi, ale v družstvu jeden přebýval, tak mi pomáhal), Taylor dělal status card, Messy plán na zbraně. Nemám vůbec čas. Ráno foukal silný vítr, zima moc nebyla. Přes den skoro jasno, na větru je velká zima, všude je písek. V závětří je docela příjemně, dnes Ambush. Po OPORD jsem „špatně“ předal informace, začínám tušit trable. Beru si spoďáry i field liner, vítr je hroznej. Vyrážíme k objektu, 5 200 m, skoro přímo proti větru. V 18:00 za druhou LDA (překonávání urychleno minometem) jsem vystřídán. Jako WSL jsem nesl těžkou vysílačku, mapu, světlice, granáty. Celkem se to proneslo (ramenní popruhy jsem si podložil rukavicema). Jednou jsem proběhl četu zezadu dopředu, to bylo docela teplo, ale uši mrznou (i pod čepicí). WSL - Weapon Squad Leader (Velitel družstva zbraní) má své lidi (obsluhy kulometů) během přesunu přidělené k ostatním družstvům, musí tedy běhat zezadu dopředu a zpět a kontrolovat je. Je to docela náročné, protože četa při přesunu v noci se roztáhne na 500 až 700 m. Vyměnili mě za Smithe, to z bláta do louže, jsem AG. AG - Assistent Gunner, nese trojnožku pro kulomet, která má asi 10 kg. Vyměnili jsme si kompletní batohy (normálně se předává jen materiál příslušící dané funkci). Měl to vypodložené, plus moje rukavice, docela to šlo. Těch 5 km šlo rychle. Zato v ORP (21:30) jsme leželi na zemi a klikovali 2 hodiny. Klikování je jediný tolerovaný způsob, jak se zahřát, pokud z hlediska taktiky musíte ležet. Hrůza. Nakonec se 50 vojáků vrhlo na jedno auto. Směšný. Zbraně nestřílely, no prča. V US Army existuje termín overkill, přezabití. Tady jsem to viděl v praxi. Po akci povídání, usínal jsem ve stoje. Pak se šlo do nové PB, 3,2 km. Celkem to šlo, pil jsem kávu (3 sáčky rozmíchané v jedné láhvi s cukrem a smetanou). Je zima, vyrazili jsme asi ve 24:00.

17.1. 1995
Jdeme asi 2 hodiny, nějak se to táhne. Zaujímání základny trvá snad hodinu, PL ji udělal tak velkou, že ji musí několikrát zmenšovat. Nakonec instruktoři vybírají pozice a jde se kopat. Končíme ve 4:20 a jdeme spát. Budím se asi v 6:45, strašná zima. V 7:00 nástup, prohlídka nohou, vyhodnocení (při velení jsem málo agresivní). Máme povoleno udělat si oheň a ohřát si kakao nebo kafe. Paráda. Je šíleně ospalý den, ticho, únava. Dělám oheň a do 9:00 se u něho ohříváme. Ohřívám si kakao. Je jasno, trochu fouká vítr. V 9:00 nástup, nové funkce, stěhuju se do nového okopu a začínám na něm dělat. Pak jdu jako RS tým. Sbírám přitom klacky pro vypnutí maskovací sítě. Po návratu se stěhuju zase do jiné díry k Messymu. Pak jsme chvíli na stráži (píšu deník). Poté pomáhám při maskování klukům. Ve 14:00 čištění zbraní, pak jím kuře s rýží. Je 15:16, ležím v okopu, za hodinu bychom měli vyrazit. V poledne byla půlka oblohy modrá a půlka zatažená, teď se zatáhlo, fouká studený vítr, poprchává. Jen ať to vydrží do 20:00, bude konec! Dnes jen 3 km k objektu. Vyrážíme v 15:30. Trochu jsme zmokli, ale ne na kost. Před odchodem dostávám velké mínus za nechání odpadků v okopu. Přecházíme několik LDA. LDA - Linear Danger Area, nejčastěji jde o silnici, která se překračuje za dodržení určitých taktických zásad podle SOP jednotky. Je zataženo, občas poprchává, fouká studený vítr. Výměna velení, skoro tma. Jsem Joe u security týmu. Zaujímáme ORP. Moc času není, žádný průzkum, za chodu jdem na věc pod vedením instruktorů. Zůstávám s Milerem a Ciukem jako stráž u batohů. Zničili objekt, vrací se asi v 20:30. Kontrola materiálu a odjezd! Po příjezdu vybalení sensitive items. Asi v 23:00 „HOT DOG  SALE“. Za 10 $ si kupuju 5x hot dog, 2 snickers tyčinky, 2x M+M (lentilky), 2 jablka, 2 brambůrky, 2 koly. Jo, ještě před tím vytahuju cigarety, všichni jsou najednou kamarádi. Během patrol (FTX) je povoleno 1 balení tabákového výrobku (krabička cigaret, sáček žvýkacího tabáku, nebo krabičku deepu) na 2 dny. Na konci FTX nikdo nemá nic. Dělám si kakao, něco měním, takže mám 2 hot dogy navíc, brambůrky měním za snickersku. V 01:00 peer evaluation a hodnocení fáze. Hodnotí se úroveň vedení výuky, profesionalita instruktorů, dávají se návrhy na zlepšení. Jdeme spát asi ve 3 hodiny.

18.1. 1995
Budíček v 5:30. Hygiena, úklid. Teplá snídaně. Po snídani čištění zbraní. Lidi chodí k instruktorům pro verdikt GO - NO GO. Přichází instruktor, nejsem na seznamu, takže jsem Recycle. Se mnou dost lidí Step, Paquin. Petr Miller postupuje. Mám Peer 80 (ve Fort Benningu - 62), podepisuju papír o recycle. Peer Evaluation je sice dobré pro zbavení se hajzlíků, co na ostatní kašlou, na druhé straně, pokud je v družstvu několik výrazných přátelských osobností, zákonitě poberou nejvíc bodů, a na pár, třeba i skvělých, ne však tak výrazných kluků, body už nezbydou a jsou tedy „vypírováni". Po teplém obědě se balíme (recycles). Také jsou balíčky, 30 minut, pak se musí dá stranou a mohou se jíst jen venku. Na konci každé fáze přichází balíčky plné sladkostí. Za určitých podmínek, které se striktně dodržují (jíst mimo barák, jen v určený čas) je možné se pořádně nacpat. Recycles se stěhují do jiného baráku. Těsně před tím volají Messyho, špatně se podívali do papírů - je recycle. Messy byl skvělý kluk (při kopání okopů jsem rozhodně nebyl línej, ale jestli já jsem kopal za dva, tak on za čtyři) a v tento okamžik zahájil poušť počtvrté! Když byl v kurzu poprvé a na druhý pokus uspěl v poušti, musel z rodiných důvodů přerušit. No a teď šel tedy počtvrté. Potkávám Garryho, je taky recycle. Z jeho C - roty z 47 lidí je 31 recycle. Jsou velké rozdíly v přístupu instruktorů mezi jednotlivými rotami. C – rota v poušti byla vyhlášená vysokým procentem recycles. Ti, co mají GO, čistí a odevzdávají zbraně.

19.1. 1995
Teplá snídaně, čištění zbraní. V 11:00 bake sale. Prodej doma dělaných koláčů a buchet. Prodávající jsou nejčastěji ženy instruktorů. Po teplém obědě teoretická výuka, základna, opakujeme, co jsme probrali. Teplá večeře, potom teorie asi do 00:30, usínám, píšu deník. GO čistí zbraně, nakládají materiál a připravují se na odjezd.


2.6.  Opakovací výcvik druhé fáze

20.1. 1995
Budíček 5:30, rozcvička: Ranger-creed, strečink, běh na 4 míle, strečink, Ranger-creed s posilováním. (GO - brzy ráno odlétají). Teplá snídaně, do jídelny jdeme z druhé strany, jako instruktoři. Porcelánové nádobí, kovové příbory, můžeme si vybrat jídlo. Dopoledne lekce o battle drills. Teplý oběd ve 12:00, pak si smím zavolat domů (kvůli časovému posunu, ostatní volali včera večer). Od 13:00 battle drill v poli. Teplá večeře, pak klídek.

21.1.1995
Volno, teplá snídaně, odevzdání zbraní, jedeme do Fort Bliss. Fort Bliss je na hranicích Texasu, Nového Mexika a Mexika. Volno do 19:00. Autobusem tam a zpět. Nákupy, jdu s Garrym a Ridgem ke Garryho známým. Byli jsme několikrát poučeni o tom, že nesmíme opustit vojenskou základnu. Spíš to ale vyznělo: když už vypadnete, tak se nenechte chytit. Systematicky se cpeme. Pereme a sušíme věci. Večer to rovnám do skříně.
 
22.1. 1995
V 7:00 snídaně, zase jedeme do města, autobus má zpoždění. Cpu se, kupuju štětku na holení (na čištění zbraně) a foťák na jedno použití. S několika klukama jsme si koupili foťák, abychom během Recycle výcviku udělali pár fotek. Je to samozřejmě zakázané, ale nebyli jsme odhaleni. Zase jsme u Garryho přátel, čučíme na TV, Rambo I a na video, Pet detektiv. Píšu deník, dopis. Večer jdu brzo spát.

23.1. 1995
Budíček v 5:30, úklid, hygiena. V 6:00 rozcvička, 30 minut posilování. Fasujeme 2 MRE, poté úklid, balení věcí. V 8:00 nástup na snídani. V 9:00 na učebně, probíráme průzkum a setkání jednotek. Studený oběd. Jsem určen jako velitel 1. družstva, začínáme plánovat, rozděluji svou práci mezi velitele týmů. Praktický nácvik. MRE jako večeře. Ven vyrážíme kolem 18:00. Průzkum radaru, 4. družstvo dělá opoziční jednotky. Jdu na průzkum s RS 2, se mnou Garry a Terrel. U ohně na objektu se pak chvíli vypráví vtipy, většinou nerozumím pointě. Cestou zpět procvičujeme link-up. Kosa, vracíme se kolem 24:00, spát v 1:00.

24.1. 1995
Ve 4:00 budíček. Blbec Julian spal při hlídce. Nástup a 30 minut smoke. Pak jdem ještě spát. V 6:00 budíček, úklid do 7:00, k snídani MRE. Povalujeme se, inventura materiálu, také se stříháme (spíš si holíme hlavu). Čištění zbraní, úklid, teplý oběd (2 hamburgery, zákusek, cola, zmrzlina). Odpoledne úklid baráku, večeře v 17:00 (filé, hranolky, zmrzlina, zákusky, cola, kafe). Po večeři police call. Police Call - v rojnici se sbírají odpadky v určeném prostoru. Píšu dopis, rozdělování munice, smoke. 21:00 večerka. Hlídka 22:00 - 22:20.

25.1. 1995
Budíček v 5:30, rozcvička 6:00 - 7:00 (běh, strečink, posilování břicha). 7:00 - 7:45 hygiena, sprcha. Snídaně, fasování munice, 2 MRE. 9:00 učebna, probíráme Raid. Na učebně asi do 11:30. Pak oběd - MRE, je teplo, pod mrakem, bezvětří. Ve 12:15 vyrážíme procvičovat Raid. U objektu jdeme krok po kroku, vše vysvětleno. (Objektem je starý auto a 4 bunkry). Pak suchý nácvik. Zpět jsme v 15:00, udělal jsem pár fotek. Změna velitelů, dostávám SAW. Stěhujeme se do jiného baráku, zmatek. V 16:15 večeře MRE. V 16:30 OPORD, opět Raid, stejný objekt jako ráno. NLT 19:00. NLT - No Later Then (ne déle než), nejzazší možný čas pro splnění úkolu. Asi se vyspíme, je zataženo, doufám, že nebude pršet. Vyrážíme asi v 18:00 hodin, jsem security tým, na levé straně mám SAW. Zpátky kolem 21:00. Pošta, velké balíky, pár sušenek od kluků. Ještě jím MRE. Do postele kolem 22:00. Velký vítr, prší.

26.1. 1995
Hlídka 4:00 - 4:40. Budíček 5:30. Rozcvička 6:00 - 7:00 (běžíme asi 25 minut pryč do pouště, pak zpátky, strečink před a po). Sprcha, teplá snídaně. V 8:45 na učebně, pak Ambush asi do 10 hodin. Pak ven, pomalu to procházíme, střídáme se po družstvech, dělám pár fotek. Mráčky, větřík, není horko. Zpět asi ve 13:00, oběd MRE. 14:00 učebna, kecáme. 14:30 noví velitelé, plánování, 15:30 WO pak „volno", čtu si RH, pospávám, 17:30 - 18:30 OPORD (čtu RH, píšu deník). Jdeme do pole, Ambush. Jdeme bez batohů a děláme Ambush na parkovišti před jídelnou. Jsem surveillance s Garrym, pak se připojujeme k assault. Viděl jsem kojota, hned vedle parkoviště. Dnes je to v pohodě. Na učebně pak pošta. Vtipy, bude se smát nebo ne? Oblíbená legrácka instruktorů, určená osoba musí vyprávět vtip, ale takový, aby se instruktor smál. Když se nesměje, tak kliky, nebo držení zbraně v napnutých rukách atd. Na barák kolem 20:15, večerka ve 22:00. Hlídka 22:20-22:40.
 
27.1. 1995
Budíček 6:00, vstávám v 5:30, holím se, sprcha. Dělám kakao pro Garryho, zítra má narozeniny, ale máme být přes noc venku. Čtu RH. V 7:00 jdu s Garrym „reenlisted" seržanta. Reenlisment – seržanti uzavírají závazek na 3-5 let. Poté znovu obnovují smlouvu s armádou. Za armádu tuto smlouvu podepisuje jakýkoliv důstojník. Tento seržant si vybral nejmladšího poručíka, což byl Garry, a já šel s ním, jako jeho buddy. Tento „obřad" se odehrál v NCO club (klub seržantů) a já při něm držel Americkou vlajku. Celkem jsme u toho byli čtyři, seržant prodlužující závazek, Garry, já a seržant ze štábu praporu. Snídaně teplá. Fasujeme MRE, dozvídáme se, že přes noc nejsme venku. 8:50 nástup, jsem Joe, děláme Raid. Čtyřikrát nás přemísťujou při budování PB. Zakopáváme se, fouká hnusný vítr, skoro jasno, zima. Hlavní instruktor je blbec. Nácvik, poprvé jsem OPFOR, sranda. OPFOR - Opposite Force (opoziční jednotky) hrají roli nepřítele. Podruhé mám SAW jsem asault, docela jsem se zapotil. Vracíme se kolem 19. hodiny, dáváme spacáky do batohů. RI vytočilo, že jsme pomalu nastupovali. Nakonec nás nechává přes noc na baráku. Jídlo, úklid, čištění zbraní. Spát kolem 22:00, hlídka 22:40 - 23:00, páskujeme náboje.

28.1. 1995
Budíček v 6:00, úklid, hygiena, snídaně MRE, jdeme na Ambush, jsem medik (PL je Garry), po obsazení PB jsem PSG, (Garry medic) hodně se učím. Hlavně chodím okolo a kontroluju činnost. Je jasno, moc to nefouká. Plánování je rychlovka, opět  výměna, zase jsem medik. Děláme Ambush, jde to rychle. Nestřílím, končíme v 16:00. Je teplo, jdeme na učebnu, při odchodu z učebny už je chladno. Chow, čištění zbraní, úklid. Asi v 19:30 smíme jít do „Scorpion club". To je klub seržantů v pouštní fázi. Dávám si hot dog, kolu, snickersku, kupuju si tričko. V 21:00 konec, jdu hned spát. Hlídka 0:40 - 01:00.

29.1. 1995
Budíček 5:30, holím se, sprcha. 6:45 odevzdávání zbraní, překládání padáků ve skladu. Po snídani jedeme do Fort Bliss, kupuju prášek na praní, zapalovač. V PX (Post Exchange) pastelky, pohledy. Jedeme ke Garryho přátelům, cpeme se pizzou, kopeme díry pro pro kůly na ohradu pro koně. Čučíme na Smrtonosnou past II, Krokodýl Dundee II a hlavně Super ball! Zpět jedeme v 19:00 autobusem. Koupil jsem si colu, kterou leju do polní láhve, jsem přecpanej. Ve 20:00 nástup. RI oznamuje, že jídlo z balíčků musí být snědeno do rána. Tož někteří křečci chodí okolo a nabízejí jídlo. Jím pár slaných ořechů. Hlídka 0:40 - 1:00.

30.1. 1995
Budíček v 5:15, hygiena, úklid. V 5:45 rozcvička, ostrý běh, shyby, kliky. Je zima, jsou zamrzlé kaluže. Docela dobrý cvičení. Sprcha, hot chow, cpu se jako o život. Nástup, detail (komplexní, precizní úklid) celé dopoledne, vyrábíme sand table (plastický stůl), lepší než sbírat nábojnice. Nejsou MRE, tak naše skupina ( asi 10 lidí) jde na teplý oběd. Akorát vidíme náklaďák s MRE. Ostatní obědvají MRE. Po obědě doděláváme stoly. Dostáváme malé plus. Projel jsem se Hamrem. Pošta, balíčky - zase se cpu sladkostma. Vyplňujeme jeden formulář o recycle training, úklid, píšu deník. 17:00 hot chow. Po večeři čtu RH, poflakuju se okolo. Večerka 21:00. Začínám psát dopis, ale zahnali mě do postele. Hlídka 21:40 - 22:00 odpadla, kluci řekli, ať spím.

31.1. 1995
Budíček 5:30, nástup na rozcvičku 6:15. Pak sprcha, teplá snídaně. Dopoledne nakládání a vykládání MRE. Oběd MRE, jsem přecpanej. Jím jen jablečný kompot a suchary. Odpoledne jedeme na objekt. Sbíráme nábojnice a odpadky. Zvlášť nábojnice do M 16, zvlášť do M 60, pěknej pakec. Končíme asi v 15:30. Jedeme zpátky a v 17:00 Hot chow. V 19:45 instruktor povoluje návštěvu Scorpion clubu na 1 hodinu. Dávám si colu, M&M a něco jako Tacobell. Píšu dopis. Garry volá Jenifer, jdu s ním. Večerka v 21:15.
 
1.2. 1995
Vstávám v 5:00. Hlídka 5:00-5:20. Budíček 5:30, rozcvička LSD běh (long slow distance - dlouhý běh pomalým tempem). Teplá snídaně, pak shake down - vybalit všechny věci a zase zpátky zabalit. Zítra znovu. V 10:45 přinesl RI námět na úkol. Máme zpracovat OPORD. Píšu dopis a deník. Balíčky a dopisy. Garry dostal 5 balíčků, zase se cpeme. Přišly nám objednané podložky pod popruhy. Oběd MRE č.11, ani ho nejím. Ve 12:50 nástup, vloudila se chybička a jde se na teplý oběd. Mám rýži a játra. Někteří kluci jsou naštvaný, že už nemůžou jíst. Možná se podle popisu zdá, že jsme se jen cpali. Při recycle výcviku je to pravda, všichni se totiž snaží najíst na dva týdny dopředu. Bohužel to není možné a při patrolách je od druhého dne zase hlad. Odpoledne pak chodíme po družstvech na vyhlášení OPORD, jdeme jako první. Pak píšu dopis, čtu RH. V 17:00 teplá večeře, rýže a nějaké boby. Po večeři chodí další družstva na OPORD, já píšu dopis, kecám s klukama, čtu RH. Jdu spát asi v 21:30. Večerka v 23:00, máme mít zabalený věci. Nemám hlídku. Kecal jsem se Sappem, prý přijede k nám, uvidíme.


2.7.  Poušť – podruhé

2.2. 1995
Vstávám v 4:45, sprcha, suším věci, holím se, balím se. Teplá snídaně (poslední na levé straně). Shake down. Fasujeme materiál pro četu, pak zbraně pro četu. Dostali jsme 2 MRE na den. Jsem přecpanej, snažím se sníst, co se dá, ale nejde to. Vážeme padákovky na všechen materiál, píšu dopis. Je jasno, teplo, spíš horko, díváme se, jak seskakuje nová třída z C 140. Kolem 17. hodiny přichází první nováčci. Dělají shake down, my (recycles) shake shoot (vytřepáváme nečistoty z padáků). Zkouším deep, třešňovej od Chrise a sladkej od Garryho. Pak vykládáme nepoužité padáky. Běží první hodiny. Píšu dopis, při druhé hodině usínám. Pak se přiděluje materiál, jsem ve 4. družstvu (weapons), s Messym a Salomem. Balí se bágl podle seznamu. Večerka 23:30, fasujeme 2 MRE na zítra. Hlídka 2:45 - 3:00. Teplo je už asi od 9:30 do 17:30 - 18:00. V noci už není taková zima.

3.2. 1995
Budíček 5:00, oholit, poslat dopis. V táboře se smíte pohybovat jen v těsné blízkosti baráku. Jestliže chcete poslat dopis, vyberou se od celé čety a dvojice je pak odnese 50m do schránky. Zametám barák. Od 7:15 hodina s Divelem, Ambush. Teplá snídaně na pravé straně. Fouká studený vítr, jasno. Po snídani ještě chvilka na učebně, pak jdeme cvičit do terénu. Beru si snivel. Nesu tripod, jsem s Messym a Salomem. Procházíme to čtyřikrát, střídáme funkce, nakonec se střelbou. V poledne se uklidnil vítr, je teplo. Kolem 13:00 jdeme zpět, oběd MRE. Pak lekce o Zone recon, Area recon, Link-up. Okolo 16:00 jdeme do pole. Procvičujeme Zone recon, pak jdeme k objektu, setmělo se, kosa. Bereme si snivel a nacvičujeme Zone recon T-metodu, s Link up. Kosa. Končíme kolem 19:30, 30 minut na jídlo, pošta. SOP na učebně, Garry a Messy přednáší. Od 21:30 se poflakuju u postele, vyrábím si danbong (korejská zbraň). Jestliže je nařízena nějaká činnost uvnitř baráku, a Vás se přímo netýká, neexistuje si lehnout na postel. Pokud to nějaký „dobrák" udělá, celá četa ven a smoke. Jdu spát kolem 23. hodiny. Hlídka 1:45 - 2:00.

4.2. 1995
Budíček 5:00, oholit, sprcha. 7:00 učebna -  Movement, Battle drills. Teplá snídaně (beru si hodně másla a cukru). Jasno, bezvětří, než dojdeme k přístřešku (asi 3 km), jsme zpocení. Procházíme Attack, Break contact, Near abush a hlavně minomet. Končíme kolem 12. hodiny. Oběd u  učebny pro přežití. Odpoledne lekce o přežití v poušti. Pak nácvik překonávání LDA, zmatek. Pacecount  na 600 m (568 kroků). Večeře MRE. Čištění zbraní, SOP - chvíli na učebně, pak venku 3x LDA. Celý den nosím tripod, 600 m pacecount plus cestou zpátky nesu ještě M 60. Končíme asi ve 21 hodin. Pak budování SOP pro přebírání materiálu, nuda. Do postele smíme až ve 22:30. (Bez hlídky, nikdo mě nevzbudil).

5.2. 1995
Budíček 5:00, vstávám 4:50, sprcha, oholit, kakao. 6:00 - 7:30 teorie Raid. Hot chow, pak ještě chvilka na učebně a do terénu. Jasno, teplo. Procházíme to 3x, potřetí se střelbou, zmatek. Oběd MRE, po obědě na učebně, Movement, zaujetí ORP (seržant Dicelo), píšu dopis a usínám. Pak jdeme ven, procvičujeme překračování drátěného zátarasu, pak se přes hodinu kecá, zajímavé (vztah důstojník - seržant, Ranger tab. atd.). Dicelo nám říkal, že až zruší pouštní fázi, jde do Koreje, jako seržant čety. A někdo z těch mladejch poručíků, co jsou teď v Ranger kurzu, bude  jeho velitel čety. Říkal, že  když ten mladej má Ranger Tab, tak ho bere, když ne, má prostě smůlu. Pak obsazování ORP (doutníkový tvar), 3x a konec. Večeře MRE. 19:00 - 20:00 se Dicelo vykecává, ale zajímavě. Hlavně o hodnocení studentů. Povídal, že když on hodnotí např. seržanta čety při činnosti na základně, dává v 95% NO GO, velitel družstva už je na tom líp, jen 70% je NO GO. Píšu dopis, 20:00 - 22:00 SOP. Pak čištění zbraní, materiál, večerka 23:30, hlídka 23:45 - 24:00.

6.2. 1995
Budíček 5:00, vstávám 4:50, kakao, sprcha, oholit, hot chow. Ráno probíráme činnost na PB, pak do pole. Ukazují nám okopy, procházíme obsazování PB, pak OPORD a WO. Oběd MRE, pak se zakopáváme, dělám velitelské stanoviště. Ostatní pozice stojí za houby. Procházíme je a hodnotíme, Messy, Salome a já jsme OK. Večer to balíme. Dostal jsem dopis. Spát kolem 23:30.

7.2. 1995
Hlídka 3:45 - 4:00. Budíček 5:00. Vstávám 4:50, budím Garryho, kakao, oholit, sprcha. Dělám seznam věcí, co vzít sebou na FTX, píšu dopis. Na snídani čekáme dlouho, píšu dopis ve frontě. V US Army si jídlo bere jako poslední velitel, takže velitel družstva jde na konci družstva, seržant čety a velitel čety jdou na konci čety, nejdříve se musí najíst mužstvo. Chaplain service, šlo to. Chtěl jsem si vzít bibli, ale neměly tu v maskovaném obalu. Pak jdem ven. Je krásně, jsem Joe. Při obsazování základny, začal foukat silný vítr. Kopu okop, maskuju ho. Messy, Salome a já máme nejlepší pozice. Pak jdem s Messym pro vodu a zase procházíme pozice. Messyho okop je jak pro tank. Jím MRE pod pončem, před tím marný pokus o čištění zbraně (silný vítr, písek je všude).

8.2. 1995
Hlídka 4:15 - 4:30, už nejdu spát, oholit, sprcha, kakao, hot chow. Plánování, balení věcí, fasování materiálu, snažím se dopsat dopis. Messy je WSL, já jsem AG. Jasno, horko. Rozložil jsem MRE na jednotlivé chody a vyhodil obaly. Připravuju se, že budu vystřídán u OBJ jako WSL. Nácvik, posílám dopis. Vyrážíme náklaďákem. Po vysazení jsme urychleni minometem, výměna velitelů. Zůstávám Joe, v noci je zima. K OBJ jsou to 2 km, dnes Raid. Na velitelský průzkum jsme čekali přes hodinu! KOSA! K PB pak jen 2 km. Na základně se zakopávám do 5:30 (vidím na 2 m), pak si v Goretexu lehám pod pončo.

9.2. 1995
Budí mě v 6:30, dělá se oheň (příjemná změna oproti A-rotě). vařím si kafe, ohřívám hlavní jídlo, přidávám ještě suchary a sýr, míchám vše dohromady, není to špatný. Nástup, kontrola nohou. Seržant Nelson dává Messymu GO. Jasno, v 7:10 vychází sluníčko, beru si jen triko. Jdu na velkou mimo PB a nacházím záchodovou budku, super, chvilku si připadám jako člověk. V této četě byl ráno, v době, kdy se mění instruktoři, trochu volnější režim. Bylo povoleno rozdělat oheň, ohřát jídlo. V té době jsem si neorganizovaně vyrazil na záchod a našel budku. Oholit, nástup, nové funkce (já nic). Teď jsme security. Jdu pro vodu, pak maskuju okop. Čištění zbraní, jídlo. Vyrážíme asi po páté, opět urychlení minometem. K OBJ 2 200 m. Děláme SH, moc blízko, po LDRs recon znovu SH a pak Raid, jsem security na ORP s Messym a Leem (pořád usínal). Od OBJ vyrážíme kolem půlnoci. Obsazujem základnu. Zakopáváme se s Messym na kopečku porostlém keři, hrůza, prach a kořeny. Spát asi 4:30. Ztratil jsem šátek na krk. K večeru jsou mraky, v noci není zima, skoro teplo. Vítr mi fouká přímo do okopu.

10.2. 1995
Budí mě v 7:00, spal jsem ve spacáku a „ohříval“ věci. Ráno kontrola nohou, zabalit věci, přichází noví RI, hned zpátky do díry. Vítr, zataženo, občas pár kapek. Všude mám písek. Bereme si Goretex, prší, ležím v okopu, v ponču. Nečistím M 16 (mám ji zalepenou náplastí aby do ní nepadal písek) a cpu se MRE. Kosa, spím asi hodinu. Balit a vypadnout. Mám na sobě polypro a 2 trika. Jsem BTL pro přesun, 2x nás urychlili minometem. Poprchává, jsme trochu mokrý. „Procházíme“ OBJ, obsazujeme ORP „by force“ (bez průzkumu). Kosa, lidi usínaj. Chodím okolo a budím je. Raid se moc nepovedl (stejnej objekt jako při sbírání nábojnic). Jdem na PB, zase běháme. Doplnit vodu, obsazení PB asi v 0:30, chvíli vybíráme pozice a zakopáváme se. Končím asi ve 2:15, jdu spát do spacáku.

11.2. 1995
Budí mě kolem 7. hodiny, nástup, kontrola nohou, pak natahuju síť nad okop a sbírám něco na maskování. Máme povolen oheň, dělám si kakao a ohřívám MRE. Přichází noví RI, jdem pozdě na nástup a musíme se plazit. Dostal jsem dopis. Zpátky do díry, 100% security, pak dodělat maskování, čištění zbraní. Někde jsem ztratil malinkou kovovou tyčku do M 16, takže nefunguje. Jdu pro vodu, sranda. Garry jako PSG zapomněl 5P plán a nikdo nemá vysílačku. U zdroje vody (cisterna) nás přepadli a jsme „mrtví“. Je 13:45 a nikdo nás už přes hodinu nepostrádá. RI nařídili čekat, pospáváme, čtu dopis a píšu deník. Kdykoliv kdokoli opouští jednotku, musí dostat tzv. 5 Point Contingency Plan, kde se říká, kdo a kam jde, jak dlouho a co tam bude dělat,co dělat když se ve stanoveném čase nevrátí a co dělat,když bude napaden on nebo jednotka. Ve 14:00 konečně jdeme zpět. Jdu do díry, fasujeme MRE, a balíme. Napadení, spousta lidí zrovna jí (já ne). Když to skončilo jdu jako RS tým, v kapse ohřívám špagety, sýr a suchary. Ještě jsem nejedl, tak jsem si to dal na průzkumu. Pak jdu znovu pro vodu. Zničit díru a jde se, dnes Ambush. Po výměně funkcí jsem PSG. Začínám hned blbě (minomet, utíkám jako první). PSG má jít v této situaci poslední a hlídat, aby nikdo nezůstal pozadu. Pak neznám svou polohu na mapě. Další incomming, ORP by force. Organizuju činnost v ORP. LDRs recon je opožděn, jdeme za nima. Trochu zmatky. Jsem na pravé straně s M 60, asi za 15 min. přijelo auto. Akce O.K. Cestou zpátky 2x počítáme lidi, poprvé nás bylo málo. Počítat vlastní vojáky patří mezi povinnosti PSG při opouštění OBJ. Chvíli nemůžeme najít ORP, ale dobře to dopadlo. Vyhodnocení, kontrola materiálu, pak jdeme jak po letišti, rovný hladký terén. Před PB se řeší nějaký trable s krádeží MRE. Doplnit vodu, obsazení PB asi ve 2:30,materiál na hromádky, papíry, před pátou ráno si dělám kakao, spím asi 30 minut. Po příchodu na PB družstva odevzdávají materiál, který se přerozděluje podle úkolu družstva (assault, security, support).

12.2. 1995
V 5:25 pakuju MRE, jdu vzbudit RI. Pak teplá snídaně (sýr mi opět spadnul do ohně) a silný kafe. Kontrola nohou, vyhodnocení. Nástup, přichází noví RI. Jdu do díry s Messym, je WSL. Volá ho RI a protože má M 60, půjčuje si mou M 16. Maskuju okop. RI zkontroloval „Messyho“ M 16, takže dostávám velké mínus (M 16 nefunguje, chybí tam ta malá tyčka), ale prý jsem dělal „very good job“, takže mám možná GO. Celý den ležím v díře, občas za M 60. Kolem 17. hodiny napadení, jsme v pohodě, je to na druhé straně PB. Vyrážíme v 18:15, dnes Zone recon po družstvech. Mám tripod (dny před tím téměř nic). Procházka, pár zastávek, trochu zima, zataženo, asi 2 km k OBJ, pak 2 km k další PB. K nové základně příchod asi ve 23:30. Kopeme, (poslední cigareta a koláč), lehám si do spacáku po 2. hodině.
 
13.2. 1995
Budí mě déšť, schovávám kanady pod sebe a házím na sebe pončo. Vstávám v 6:15. Poprchává, oblíkám se, nástup, vyhodnocení. Pak oheň, kakao, 2 hlavní jídla, horký vitacit. Přichází noví instruktoři, 100% security, odchází průzkumné hlídky. Maskovat, ukládám claymore, čištění zbraní. Ve 14:00 se holím a když už jsem skoro hotov, jsme napadeni. Skáču zpět do díry. Asi za 15 - 20 minut je po všem, dobrá reakce. Pak jím, balím bágl (dnes nesu claymore a panel - oranžový pruh látky pro signalizaci). 15:45 - 16:20 spí Scutt (je 16:05), pak 35 minut já. Sterilizace (likvidace stop po vlastní činnosti), odchod. Dnes jsem opět stráž ORP, tak jen procházka. Po výměně je Garry PL a Chris PSG. Kosa, vítr, mám 2 trika a polypro. Trochu zmatky okolo objektu, ležím pod pončem, pak si na chvíli beru Goretex. Akce OK, hned vyrážíme na PB. Je to kousek. Kus jdeme po silnici a nacházíme cisternu s vodou. V poušti se základny zřizovali blízko zdroje vody, takže vidět cisternu znamenalo konec pochodu. Obsazujeme základnu, jím koláč, moje pozice nic moc pro kopání. Zakopávám se, natahuju síť a sbírám trávu na maskování. V Goretexu a kanadách lezu do spacáku asi ve 4 hodiny.

14.2.1995
POSLEDNÍ DEN. Budíček v 6:15, nástup v 6:30, ale nikdo nepřišel, tak znovu v 6:45. Taktická situace, takže žádný oheň. Maskuju díru. SL Lee, mě chce přestěhovat, zmatky. Sedím v díře, jím sýr a hlavní jídlo. Během dopoledne pospávám. Čištění zbraní, oběd, jdu pro vodu. Přepadení základny, vracíme se zpátky. Sterilizace, dnes Ambush. Fouká nepříjemný vítr, pár zastávek. Na ORP začíná trochu pršet. Jsme trochu navlhlí. Akce nic moc (3 náklaďáky), máme raněné. Hned zpátky do ORP, kontrola materiálu (už prší), trochu smoke. Odjezd asi v 21:30. Po příjezdu 30 minut smoke. Hot dog sale, hodnocení lidí. Sprcha asi v 1 hodinu, spát kolem 1:30.

15.2. 1995
Budíček v 5:00, hygiena, peru maskáče. Celou noc pršelo. Snídaně MRE, pošta. Přišel mi balíček z Čech, kokosky, všichni jsou hrozně zvědaví, co to je. Hodnocení kurzu, hodnocení GO - NO GO, briefing s velitelem. Na konci každé fáze velitel praporu osobně hovoří s některými studenty o průběhu výcviku. Ptá se na úroveň výcviku, kvalifikovanost instruktorů atd. Čištění SAW a M 60. Teplý oběd, znova čištění SAW a M 60, čistím si svoje věci. Teplá večeře, čištění zbraní, balení, úklid. Pak jdem do Scorpion clubu, jsem tam do 1:00 a pomáhám při úklidu.

16.2. 1995
Budíček v 5:00, bohoslužba v 7:00, teplá snídaně. Projev velitele k těm, co mají GO, říká, kolik odpadlo lidí atd. Dozvídáme se, že na Floridě zemřeli 4 kluci. Jsou ze třídy, se kterou jsem začínal, znal jsem je. Je v ní i Petr Miler. Zatím se neví nic bližšího. Úklid okolo baráku, odevzdání munice, hrabání písku. Teplý oběd, polovina jede na OBJ sbírat nábojnce. Zůstávám s druhou polovinou, balíme věci, cpeme se, co to jde. Dostávám 3 dopisy od neznámých lidí. V 16:30 poslední jídlo v poušti. Nástup, přecházíme pod velení horské fáze. Moje četa B - 1 se ruší, jdu do C - 2 (Garry C - 1) s Messym, Salomem, Garettem, Terelem. Přebalení materiálu, nějaké papíry. Volno. Garry jde volat, jdu s ním. Pak kakao, spát kolem 22:00.
 

2.8.  Třetí fáze – hory

17.2. 1995
Budíček v 3:00, sprcha, oholit, úklid baráku, nástup v 3:45. Čekáme na autobusy, kosa. V 5:00 konečně přijíždí autobusy a jedeme na vojenské letiště do Fort Bliss. Čekáme asi hodinu, kontrola počtů, kosa. V 7:00 se začínáme rovnat do třech C 141. Helmu na hlavu, batohy na kolena, trvá to asi 35 minut. Vzlétáme kolem 8:00, letíme asi 3 hodiny, pospávám, jím MRE. Je zima, píšu dopis. Do Fort Benningu přilétáme kolem 13:00 místního času. Prší, hnusné počasí, ale teplo. Překládáme batohy, nástup 14:00, poučení, volno 14:10 - 22:10. Jdu s Garrym a Chrisem, přijela pro nás Eva (Marry vaří) a jedeme nakupovat. Kupuju si polypro ponožky, čepici, triko na spaní, vložky do bot, polypro rukavice. Vybírám si 300 $ a za 100 $ hned kupuju minuty na telefon. Telefonní karta není magnetická, jsou na ní jen telefonní čísla. U telefonní společnosti máte něco jako minutový účet, z kterého se odečítá protelefonovaný čas. Vybírám svou stálou poštovní schránku, dopis od rodičů z vánoc, pohled od bráchy, dopis od Oldy a Leoše. Zkouším volat dom, ale nikdo to nebere. Jedeme k Evě, Chris pere, já se cpu a spím. Ve 21: 45 jsme zpátky na letišti. Kolem půlnoci vyjíždíme autobusy do Dahlogeny.

18.2. 1995
Do Dahlogeny přijíždíme asi ve 4:00 ráno. Jeden autobus se rozbil, zastavovalo se a přesedalo. Prší, stojíme venku, na dešti. Uklízíme batohy do skříně a jdem ven do deště vykládat vaky. Cpeme je do skříně, nástup na snídani, stojíme venku, stále prší. Na snídani jdem poslední, běžíme pro Goretex a měníme si blůzu. Snídaně: malá klobása, vajíčko, omáčka, grids, blueberry pancakes (specialita horské fáze - borůvkové koláče polévané sladkou kukuřičnou štávou), káva, džus, mléko, 2  plátky chleba, 2 cukry. Po snídani odevzdání zbraní do skladu. Pokec s velitelem fáze. Shake down, pakování ruksaku. Fasujeme gumáky (nosí se přes kanady) a MRE, úklid věcí. Nástup čety, projev seržanta, pak něco říká první seržant. Každý dostává lano a 2 karabiny. Úvodní kontrola nohou, dostáváme injekci. Nácvik vázání uzlů, celkem jich máme umět 12 (4 základní, 4 varianty dračí smyčky a 4 speciální). Pak nácvik jištění a ukázka přezkoušení ze znalosti jištění (belay test). Teplá večeře, po večeři opakujeme uzly na baráku, rovnám věci, holím se, spát kolem 23:00.

19.2. 1995
Budíček ve 4:00. Obléct, uklidit věci, ve 4:30 volám dom. Telefonovat během fáze je samozřejmě zakázané, ale den předtím jsem vysvětlil RI, že kvůli časovému posunu, jsem ještě nemohl informovat rodiče o tom, že jsem OK. Zpráva o 4 mrtvých studentech při výcviku v Ranger kurzu totiž běžela ve všech médiích. Snídaně v 5:00, stejná jako včera. Dopoledne procvičujeme jištění, ukázka lanového zábradlí, pak slaňujem na zdi z trámů. Přes karabinu na pravou i na levou ruku, přes osmu s batohem, nácvik odskoků. Sem tam smoke, slaňujem se s helmou na hlavě. Odpoledne ukázka,jak se dělá lanový most přes řeku. Za pospávání při výuce dostávám velké mínus. Pak soutěž ve stavbě mostu. Opakujeme uzly, večeře v 17:30. Znova trénujeme uzle dole u skály (asi 3 km od tábora), zpět asi v 21:00. Pak napouštím boty voskem, holím se, sprcha, spát ve 23:00.

20.2. 1995
Vstávám v 3:35, balím se, v 4:00 volám domů. Úklid, nástup, opakuju uzle, v 5:00 klasická snídaně. Jdem dolů, opakování uzlů. Test z uzlů, dělám 11 ze 12 (zkazil jsem butterfly) pak belay test (K.O., nesledoval jsem lano očima). Slaňování s buddym na zádech, nejdřív jsem nahoře pak dole. Smoke. Ukázka jak zvedat materiál, pak prakticky. Jdu opakovat belay test. Pak nácvik pádů do lana. Je celkem jasno. Smoke. Jdeme zpět, večeře. Po večeři Field craft – jak improvizovaně opravovat výstroj, antény. Konec asi ve 20:00, příprava materiálu, balení, cpu olej do bot, oholit, spát po 22:00.
 
21.2. 1995
Budíček ve 3:00, velká snídaně ve 4:00. 4:30 odjezd autobusem na „Mountain Yona“ (asi hodina cesty autobusem, je to hora v národním parku, kam se jezdí na horolezecký výcvik), pod blůzou jen triko. V 5:30 vyrážíme na „speed march“ (rychlostní pochod), v 6:20 cíl, převléknout, postavit stan. Bereme sebou MRE, Goretex, rukavice a jdem ke skalám. Je velký vítr, mraky. 1. zaměstnání - jak lézt po skále. Kosa, studený vítr, zmrzlé ruce, voda na skále. Lezeme nahoru, slanění dolů, pauza. (Poslední třída před námi vůbec nemohla lézt, skála byla pokryta ledem.) 2 pracoviště - lezení do půlky výstupu, výměna jištění, dolézá druhý a leze až nahoru, první dokončuje a slanit dolů. Dostal jsem „Major plus“. Před zahájením výstupu (šel jsem první) mi instruktor řekl, že, když vylezu počáteční úsek bez pomoci, dostanu plus. Otočil se zády a já začal lézt malou oklikou. Za chvíli se otočil a viděl, jak dolézám ke značce. Řekl, že musím přímo, ať jdu ještě jednou a znovu se otočil. Můj buddy mě vysadil a já tedy lezl přímo nahoru. Když se instruktor otočil bylo vše, jak chtěl a já dostal plus. Skvělá „teamwork“. Oběd MRE. 3. pracoviště - slaňování, na karabině volně, pak s odskoky, naposledy přes osmu. Konec kolem 17:00. Teplá večeře přijela dodávkou - fazole s masem, červená řepa, salát, mléko, džus, kafe, koláč, 2 chleby, máslo. Dělá se velký oheň, oblékám se do „snivlu“,dělám coco, sedím blízko ohně. Bohoslužba a po ní představení. Každá četa musela připravit humorné vystoupení, nejlépe něco na instruktory. Byly tam prima vtipy, bohužel často jsem nerozuměl slangu. Do stanu ve 22:00, jsme jak sardinky, batohy musely zůstat venku.

22.2. 1995
Budíček ve 4:15, neměl jsem stráž. Dělám si coco, balím spacák, kosa, voda v polní láhvi zamrzla (batoh byl venku). Bourá se stan, holím se (el. strojkem pod kabátem), v 5:15 teplá snídaně (míchaná vajíčka, klobásky, grids, brambory, omáčka, 2 chleby, kafe, džus, 2 mléka. Střídavě se zahříváme u ohně, kolem 7:00 jdeme lézt. Při ukázce instruktor nemůže vylézt. 1. pracoviště - lezení pomocí smyc, pak jistím zhora. 2. pracoviště lezení s expreskama pak zase jistím zhora, slanění. Při úklidu materiálu smoke. Konec kolem 13:30, oběd MRE. Pak jdem dolů k silnici, jsem utahanej, při čekání si čtu dopisy. Cestou zpět  spím. Po příjezdu čekáme na večeři, fasujeme mapy a speciální výstroj. Po večeři (špagety), úvodní taktický pokec. Speciální mapa, diapozitivy, bojujeme proti povstalecké armádě – jako vždy. Informace o nepříteli (výstroj, zbraně, technika, organizace, vrtulníky, auta...), pěkné diapozitivy. Pak poučení od medika o chladu, pěkně hnusné diáky s omrzlinama. Pak na učebně, lekce  o taktickém pochodu (poslední den se jde 8 mil). Vážeme padákovky na všechno jako obvykle. Dostal jsem dopis. Kolem 24:00 jdeme na barák, balit A-bag (náhradní výstroj, která by se vezla v případě potřeby do nemocnice), batoh, rozbaluju MRE, dělám si coco a čtu dopis. Spát asi v 1:30.

23.2. 1995
Budíček ve 4:00, oholit, sprcha, dobalit batoh, 4:45 odchod. Velká snídaně. Na učebně lekce o FRAGO, pak máme něco psát, nevím co, chodím okolo, snažím se zjistit, co se dá, pak vystoupení SL. Pokračujeme lekcí o air-assault, jak dohodnout přepravu vrtulníkem, jak lézt do a vylézt z vrtulníku. Pak lekce o orientaci v horách, „speciální“ metody. 900 m pacecount (628), oběd MRE. Beru M 60 na „procházku“ po okolí, různé terénní útvary (died fall - polom), orientace na kopci, pokec. Opakování Ambush a Raid. Konec asi v 16:00. Bylo až horko, s M 60 jsem se pěkně zapotil. Budování SOP na učebně. Po teplé večeři opět budování SOP, v 20:00 praktický nácvik. Na barák kolem 22: 00. Vyrábím dvoje nákoleníky (i pro Larryho). Protože mé krásné nákoleníky na skateboard ležely ve skladu ve Fort Benningu, z karimatky jsem si vystříhal nákoleníky, které jsem vložil do dvojité látky na kolena. Spát kolem 23:45.

24.2. 1995
Budíček ve 4:00, oholit, sbalit věci, v 5:00 nástup. Jdu na ošetřovnu, je mi blbě. Nesu batoh na učebnu, M 16 k dozorčímu, jdu na snídani a pak konečně na ošetřovnu. Dostávám Tylenol (kolik chci), něco, co uspává, a „bonbóny“. Jdu pro M 16 a pak zpět k jednotce. Při nástupu zmatky. PSG - fired, instruktor hledá někoho, kdo je oblečenej, lidi se nehrnou, jsem blízko, tak jdu - už jsem PSG. Honem všechny vykopat ven, je taktický pochod. Počítám lidi. Po průchodu minovým polem je změna velení, jdu zpět k M 60, nesu tripod. Děláme průzkum po družstvech, zmatek. Instruktoři se nějak nedohodli. Jdeme se podívat na náš objekt po cestě. Pak jdeme na ORP a na Link-up. Po setkání plánujeme Raid, dostávám M 60. Po Raid přesun na Ambush. Opět změna velení, zůstávám s M 60. Kosa v ORP. Kulomety jsou při akci do kopce a nestřílí. Jdeme to ještě jednou pod velením instruktorů a M 60 sřílí. Kontrola materiálu, jdeme zpět. Kecání na učebně. Pošta. Pak příprava materiálu. Volám Marry, Petr Miler oslavuje Ranger Tab. Zapoměl jsem si 2 MRE v baráku, jím vše až večer. Nic jsem neudělal a šel jsem spát, neoholenej, ve spoďárech asi ve 23:15. Chtěl jsem vstát ve 24:00, ale Larry mně nevzbudil. Budím se ve 2:00, ale znovu si lehám.

25.2. 1995
Ve 4:00 budíček, převlékám se a lítám - jsem WSL. Cpu věci do batohu, jakžtakž jsem vše stihnul. Materiál odnést k učebně, snídaně (poslední teplá). Před jídelnou předříkávám 2. sloku Ranger-creed, po snídani nesu dopis do schránky. Nechávám dělat Status card, rozděluji MRE, Lay down. Pak je projev od seržanta majora (nejvyšší seržant na praporu). Dělám všechno a nic, WO, munice, honím lidi. OPORD je 2x odložen, pakuju věci. Odjezd asi ve 12:45. Děláme průzkum, jdu s 3. družstvem. Nejdřív jdeme v četě, slušnej výšlap na kopec. Konečně jsme se zorientovali, ale jdem pomalu. Rozdělujeme se a jdem po družstvech. Ještě ostřejší kopec, jsem pěkně zpocenej. Skoro jsme prošli OBJ, vracíme se zpátky, děláme ORP. Vysíláme 2 RS týmy, zůstávám v ORP, měním rozmístění lidí a postupně se převlékáme do suchého. Po  průzkumu kontrola materiálu, instruktorovi se to zdá moc pomalé, takže všichni musí vysypat celý ruksak. Pak přesun hustým lesem na Link-up, zmatek, usínám uprostřed věty. Nakonec jsme celá četa pohromadě. Kontrola nohou. Přesun do PB. Při zaujímání PB se ztratila jedna obsluha kulometu, usnuli. Jsou to moji lidé, takže mám průšvih.

26.2. 1995
PB aktivity, kolem 4:00 smíme rozdělat oheň. Dělám si šunku a jelly s crackerama. Kolem 5:00 lidi nejsou u ohně, instruktor všechny seřval, do 6:30 má být vše v pořádku. Honím svoje lidi (obsluha M 60 s Messym spala). Dělá se světlo, sundavám snivel. Dělám si coco, ohřívám kuře. Vyhodnocení, nejspíš NO GO. Kontrola nohou a materiálu, změna pozic. Chaos. Dostávám SAW, jdu do pozice a pospávám, kluci mě budí při příchodu instruktorů. Dnes opět průzkum. Je skoro jasno, bezvětří. Vyrážíme asi ve 12:30. Jdu s posledním družstvem. Bereme vodu z potoka, přidáváme tablety, OBJ je celkem blízko. V 16:00 jsme v ORP, týmy jdou na průzkum, já píšu deník. Kluci končí kolem 17:30. Kontrola nohou, materiálu, Mohamedimu něco je, jede na noc pryč s doktorem. Vyrážíme kolem 18:00, LDA, jdem z kopce, narážíme na potok a jdem podél něho. Asi 100 m jsme ušli za půl hodiny. Je tma, vidíme jen ranger-eyes, lezeme přes poražené kmeny a různé potůčky, všude roští, hrůza. Otáčíme to a jdeme zpátky. Instruktor nás vyvádí zpátky stejnou cestou. Pak ukazuje správnou stezku. Jdeme na Link-up. Vidím jen ranger-eyas před sebou, usínám při chůzi. „Setkáváme“ se, pak vyrážíme k PB, pěknej vejšlap, mám stále SAW, škrábeme se nahoru. Nahoře je kontakt s nepřítelem. Střílím 1 zásobník ze SAW, celkem zmatek. Kontrola materiálu. Obsazujeme PB. Hned usínám, jen v Goretexu pod poncho linerem. Rozdělávají se ohně. Je kolem 2:00.

27.2. 1995
Budí mě řev instruktora, něco je špatně. Přesunujeme se o kousek dál, zase usínám. Zase řev, mám na sobě pončo, nejspíš máme být bez, mám se hlásit o mínus. Poposedávám do rozednění. Je zataženo, jako když jsme v mraku. Hnusné mokro, ležím vedle klády. Kolem 10:00 začíná poprchávat, je hnusně. Asi v 12:30 začalo lejt, bereme snivly, pak ponča. Vyrážíme v 13:30, kosa, prší. Za půl hodiny jsme promočení. Boty zatím drží. Překračujeme pár kopců, zapotil jsem se. Bereme vodu, stále leje, jsem promočenej kromě bot. Postáváme u stromů. Kosa a mokro. Bereme si gumové kalhoty a jdeme k OBJ. Jsme moc blízko, vracíme se. Už mám promočené i boty. Stále leje, kolem 16:40 jdou na leaders recon. Kosa, voda je všude. Asi v 17:10 jdeme na to - Ambush. Jsme ve stráni, ležíme asi 30 minut. Náklaďák a pár lidí, ničíme je. Zase se rozpršelo. Zpět do ORP pro materiál. Pak na silnici kontrola nohou, prší. Povinná výměna ponožek. Moc se to nevyplatilo. Za chvíli mám mokré i druhé ponožky. Leje, ale už není taková zima. Vyrážíme potmě z kopce, pěknej padák, jdu vepředu, klouzačky, držkopády, prší. Potmě jdem pěkně pomalu, promočení až na kost. Konečně jsme na cestě. Krátkej přesun na louku a překvápko - vyhřátý stan. Je asi 22:00, jdem dovnitř a snažíme se usušit, co se dá. Nejdřív převlíknout. Dělám si kafe a snažím se něco usušit, marně. Usínám v 01:00.

28.2. 1995
V 01:45 vstávám, instruktor posunuje čas nástupu před stanem na 03:00. Začínají zmatky co je čí. Já mám nakonec vše. Ale nic jsem neusušil, mám to na dně ruksaku, postáváme venku. Obsazení základny, ještě chvíli sedím na bobku pod pončem a spím. Dostávám SAW a lano. Dnes je Air-assault, letíme asi 5 minut. Jde s námi první seržant. Začalo pršet. Bereme Goretex, ale než dojdeme k cíli jsme promočený. Děláme Raid, poblíž potoka. Jsem Assault 1, ztrácíme se. Raid nic moc. Vystřílel jsem 1 zásobník. Při kontrole nohou ani nesundavám boty. Vyrážíme na cestu, šlapem do kopce, bahno, kořeny, klády. Každou chvíli někdo padá. Na sobě mám triko, blůzu, Goretex. Nesmíme mít rukavice, abychom si je nepromočili. Trochu výš začíná pěkná zima. Když jdem, je to OK., jen ruce mrznou. Škrábem se do kopce, hrůza. Nahoře jsou 2 stany, myslím si, že jsou pro nás, ale nejsou. Instruktor ukazuje místo, kde do 40 minut má být vybudována základna. Je mi jasné, že celou tu dobu budu ležet na zemi a klepat kosu. Po 10 minutách se „naštěstí“ 2 kluci zhroutili, asi hypotermie. Odnášíme je k sanitkám a začínáme stavit stan.

1.3.1995
Asi ve 3:15 jdem konečně dovnitř. Snaha něco sušit je marná. Jen teplo. Beru si suché spodky a ráno kolem 6:00 na to mokré maskáče, mokré boty a galoše. Bourat stan, kontrola materiálu a nohou. Jsem AG, dnes je s námi velitel roty, kapitán. Je zima, mokro, jsme v mlze. Celé dopoledne ležím u kulometu a klepu kosu. Kolem 15:30 vyrážíme. Jdeme z kopce, děláme Ambush. Zmatky. Jdem na rozcestí, kontrola materiálu a nohou. Doktorovi se nelíbí moje nohy, mám je promodralé a necítím prsty. Po pěšině se vracíme do tábora. V polovině FTX v horské fázi se jednotka vrací do tábora, „na  vlastní území“, kde je možnost dát se přes noc trochu dohromady. Zase padáme, chvílema usínám za chůze. V táboře jsme kolem 23:00. Dostal jsem dopis. Peru věci, suším boty.

2.3. 1995
Spát asi v 02:30. Vstávám ve 4:00, sbalit, uklidit barák, začíná se plánovat na učebně. Jsem velitel security, zmatky. Kontrola materiálu, nohou, začalo poprchávat. Fasujeme MRE, měníme si výstroj ve skladu, test fire. Chybí M 16, průšvih. Nakonec se našla u jiné roty. Zrušen Air assault a jedeme na náklaďáku. O plánu informuju kluky na vozidle. Sesedáme na rozcestí, jdem jako poslední. Při výměně velení (PL a PSG) mi sebrali mapu, zmatky kolem navigace. Je docela teplo, sundaváme Goretex. Nevíme, kde jsme, nakonec jsme se zorientovali na kopečku. Děláme ORP pod kopcem. Jdu na LDRs recon s celým družstvem. Hledáme prostor pro rozmístění, rozdělujeme se, jdu s pravým křídlem. K OBJ je jen jedna cesta, o kousek dál na ní jiná četa dělá Ambush. Jdeme okolo, instruktor jde kus s námi. Jsme na dohled k OBJ, zapaluju si cigaretu a za chvíli jdem zpátky. Děláme Raid, vše bylo OK. Kontrola materiálu, nohou. Vyrážíme za tmy, je hrozná mlha, nic není vidět. Scházíme z cesty, ztrácím 2 lidi, za chvíli se našli. Usínám, jdu jak ve snu, mám pocit, jako kdybych to už zažil. Přicházíme k louce, SH, vůbec nevím, co se děje. Jdu na průzkum ORP. Chybí lidi, děláme SH na louce. Zmatky, obsazujeme základnu ve strmém kopci. Dělá se oheň, rozepisuju stráž, dělám si coco. Spát asi ve 3:45.

3.3. 1995
Vstávám asi v 6:30, balit věci, výměna materiálu, kontrola materiálu a nohou, vyhodnocení (zní dobře). Jsme assault 1, dnes je Ambush. Celé dopoledne klečím, abych neusnul. Rychle jím za stromem, aby mě nebylo vidět. Dostáváme velkou snickers tyčinku od instruktora. Musíme ji mít v kapse a nesmíme ji sníst. Když to dobře dopadne, bude zítra k snídani. Je zvykem, že když instruktor má poslední patrolu (jde naposledy ve funkci instruktora Ranger  kurzu) přinese studentům nějakou sladkost. Přesun, začíná pršet, bereme Goretex, je teplo, potíme se. V ORP poprchává, při akci není výhled, střílím v sedě. Jsem v Aid litter týmu, pomáhám evakuovat zraněné. Sám jsem „raněn“ a zpět do ORP mě „nesou“. Kontrola nohou, materiálu. Vyrážíme za totální tmy. Jdem do kopce po úzké pěšině do  svahu, někdo spadnul na záda, volá se doktor a kluka odváží asi za hodinu. Jdeme dál, usínám za chůze. Šlapem do šílenýho krpálu. Pak lezeme dolů, je to jak skokanskej můstek. Konečně jsme na cestě, obsazujeme základnu ve svahu. Mám pocit, že instruktor je ožralej, motáme se na kousku svahu pořád dokola. Vždy, když mi řeknou běž, jdu. Ztrácím se, když sedím, usínám. Nakonec je PB jakž takž, děláme oheň.

4.3. 1995
Ztratil se 1 muž, a další má asi hypotermii. Rozednívá se, kontrola materiálu, nohou. Jeden je jak polomrtvej, neví, co dělá, má šíleně pomalé pohyby, hrůza. Nedokáže si ani zavázat tkaničky, instruktor ho vyhazuje, ale on nechce jít pryč. Konečně nástup na snickersky, instruktor kontroluje, zda ji nikdo nesnědl, loučí se s námi a pak ji můžeme konečně sníst. Taky mi ruší mínus, co mi chtěl dát. Jsem velitel assault 1. Tuším, že je to v prdeli. Dnes je Raid, plánuje se, ale všichni jsou ospalí, nikdo nic nedělá. PL (Sapp) je nerozhodnej. Přesunujeme se k OBJ, asi 5 km. Vede nás Terrel, nejdřív do kopce, pak jdem po hřebenu. Nový PL Brook je nervózní. Skoro běžíme, nalézáme OBJ, máme jen půl hodiny. Průzkum, hasty attack, nic moc. Kontrola materiálu a nohou, vyrážíme k nové základně, vede nás instruktor. Je tma, nakonec používáme baterky.

5.3. 1995
Rozmístění na základně, FRAGO k přesunu, máme dělat oheň, ale vše je mokré. Je zima, dělá se šílená mlha, je vidět na dva metry. V té mlze nemůžu najít svý lidi, nikdo nic nedělá, instruktor je nasranej. Nakonec vyrážíme na závěrečný pochod, ztrácím se, usínám. Ze začátku si připadám jak vězeň, nevím, co se děje, nechápu, o co jde. Celou četu vážou na lano. Jsem poslední, zpočátku spím, padám na zem, nevím, kde jsem. Nakonec se probírám a ženeme kluky před sebou, aby lano nebylo tak napnuté. Zmatek, sedíme na zemi u cesty, předchází nás jiná četa, jdeme za nimi. Instruktor něco řve, rozumím jen, že je nasranej, protože jdem moc pomalu. Musíme si vzít kevlar, beru si i suché goretexové rukavice. Zbytek pochodu je po silnici. Jdeme mírně z kopce, Bob, co jde přede mnou, je úplně mimo. Nejdřív ho vedu, ale instruktor mě seřval, tento pochod jde prý každý sám za sebe. Pak Boba asi 20 minut přesvědčuju, že stojí ve frontě na jídlo. Nechápal, proč je tak dlouhá, ale šlapal v řadě. Nakonec ho instruktor vyrazil, protože se zapotácel a vybočil až do půlky silnice. Bude muset opakovat fázi. Do tábora přicházíme před sedmou ráno. Jsem OK., ještě na chvíli jsem PSG, odevzdáváme materiál. Spočítat zbylou munici, převléknout, začít prát. Píšeme peer evaluation a hodnocení kurzu, všichni usínají. Čištění zbraní, začínáme s M 60 a M 249. V poledne konečně dostáváme 2 MRE, mám č. 5 a 7, jím to vše najednou. Pokračuje čištění zbraní, praní, úklid. V 17:00 velká večeře, extra špagety, pak chaplain service, pošta. Od Garryho dědečka dostávám care package. Pokračuje čištění zbraní M 60 a M 249, pak je vracíme do skladu. Hodnocení - jsem recycle. Asi v 21:00 smíme jíst věci z balíčků a čistit M 16 dohromady. Za půl hodiny jsou všichni přežraní. Spát asi v 23:00.

6.3. 1995
Budíček ve 4:00. Zbytky z balíčků měly být vynešeny před barák, ale nejsou. Zase řev. Snídaně v 5.00, balení krámů do A-bagů. Pokračuje praní a čištění materiálu. Oběd, pak projev velitele praporu a seržanta majora. Večeře, pak jsem jako prodavač v NCO klubu pro odjíždějící. Přítomní instruktoři si dělají srandu, nic nesmíme jíst. Vysvětluju instruktorům, jak se točí pivo u nás (točí to jak vodu). Jeden říkal, že to zná z Německa, když tam sloužil na naší hranici. Spát okolo 23:00.


2.9.  Opakovací výcvik třetí fáze

7.3. 1995
Budíček, rozcvička s během, snídaně. Po nástupu pereme věci. Oběd, praní, večeře, pak uklízíme celý tábor včetně budov. Večer Clubop (Club operation - návštěva klubu seržantů), dávám si hamburgr a píšu dopis.

8.3. 1995
Budíček v 5:00, snídaně, lekce uzlování a jištění v tělocvičně. Studený oběd. Lekce o plánování a taktickém pochodu, fasování zbraní. Teplá večere, pak vážeme provázky na zbraně a výzbroj.

9.3. 1995
Velký vítr, jsme v baráku, lekce o Link-up, Ambush a Ride. Fasujeme MRE k obědu a večeři, pak skládáme palety s MRE z náklaďáku. Odpoledne nácvik akcí na hřišti, večer Ambush se střelbou. Odevzdání zbraní a materiálu.

10.3. 1995
Budíček 5:00, nástup na rozcvičku, ale nebyla. Snídaně. Máme volno, rovnám si věci, píšu dopis. Oběd, večeře.

 

Premium Joomla Templates