Úterý, 28. Ledna 2020 08:48:07

Cvičení Vltava 66 a činnost PS

  Roku 1966 proběhlo na území ČSSR spojenecké cvičení čtyř ze sedmi států, tehdejší Varšavské smlouvy VLTAVA . Při takovýchto cvičení se většinou střídala jak cvičící vojska, tak státy na nichž probíhala cvičná bojová činnost. Armády NDR, Maďarska, SSSR a ČSSR tentokrát cvičili v jižních částech Čech a Moravy od 19. do 25. září 66 . Cvičení řídil ministr národní obrany ČSSR armádní generál Bohumír Lomský.

Téma cvičení : „ Pohraniční sražení vševojskové armády a rozvíjení útočné operace ke zničení silného nepřítele při rozsáhlém použití vzdušných výsadků a letectva „.

  Na straně „ modrého „ – nepřítele cvičily jednotky a útvary 1. armády v síle dvou motostřeleckých divizí, výsadková divize, brigáda Pohraniční stráže, armádní raketová brigáda, protiletadlová dělostřelecká brigáda a 10. letecká armáda posílená leteckými jednotkami ostatních cvičících armád.

 

  Na straně „ červeného „ – vlastních jednotek cvičily, tanková divize, čtyři motostřelecké divize, brigáda Pohraniční stráže, kanónová protitanková a protiletadlová dělostřelecká brigáda, dvě raketové brigády, ženijní brigáda, dvě letecké armády a divize PVOS.

 

 

Premium Joomla Templates