Pátek, 23. Října 2020 05:05:53

Historie hranic

Národ který nevěnuje své zemi tolik pozornosti, aby se věnoval kontrole dění na své státní hranici si vážně koleduje o své zapomnění či porobení jinými .

 

O historii ochrany státní hranice naší vlasti a občanů tuto práci vykonávajících, toho bylo napsáno již mnoho, něco pochvalného, něco hanlivého, ale snad v  převaze historicky správného –  i když historii píšou vždy jen vítězové .

Je ale stále více zarážející, že někteří lidé nevědí jak a proč již v dávných dobách naše hranice vznikly, natož co určuje dnešní hranice států ( přitom se každý tváří jako diplomat a promovaný ekonom ). Přitom na to, proč se střežily již od dávnověku a kdo je střežil či jakým způsobem si většina z nich nemůže ani vzpomenout . Natož si uvědomit důvody proč by se mněli lépe a důsledněji střežit i dnes .

 

Je dobré umět číst v historii, neboď tím se pro budoucnost vyvarujete opakování stejných chyb. Sjednocení Německa a pád Berlínské zdi, potažmo likvidace železné opony od Černého moře k Baltu. Nebylo pouze dílem snahy lidí o demokracii a svobodu ale i dlouho předem naplánovaným postupem mezi východem a západem započatým již na konferenci v Jaltě před koncem druhé světové války, kdy si vítězné mocnosti porcovali vliv nad evropou ( je zajímavé, že se o těcto skutečnostech moc nemluvilo a ani nemluví - nehodí se to zjevně do krámu ).

Proč si takovou věc dovoluji tvrdit, při pročítání "Příručky pro Pohraničníky" kterou vydalo v roce 1965 Naše Vojsko a která byla řádně prověřena pracovníky HS PS , Jsem našel na straně 35 tento text :

img 0978aa   

Je dobré si též pročíst alespoň dostupné texty "Jaltské dohody".

Premium Joomla Templates