Úterý, 21. Května 2019 08:40:56

PMR446

 

Co tedy PMR 446 je ?

  Personal Mobile Radio (PMR) se šíří v Evropské unii stejně také, jako Family  Radio Service (FRS) v severní Americe, jsou to radiokomunikační systémy, které používají malé ruční stanice s nízkým výkonem. Stanice PMR nahrazují částečně občanské radiostanice v pásmu CB 27 které mají sice vyšší výkon, větším s větším dosahem ale který díky pásmu   mají i větší anténím systémem a tak mají větší využití v e formně stabilních či mobilních zařízení, nikoliv však tzv. ruček.

  I zde jde o sytém bezplatné komunikace tomto případě s pomocí malých ručních radiostanic PMR 446, který oceníte všude tam, kde potřebujete být v kontaktu s konkrétními lidmi na menší vzdálenost – při práci v terénu, továrnách, skladech a obchodních domech nebo v soukromí, třeba při zábavě nebo sportu či jiných událostech. Tyto radiostanice je povoleno používat v zemích, které akceptovaly doporučení CEPT PMR 446. Kde tento celoevropský standard je nastaven pro uživatele z řad soukromých ale i firemních uživatelů. V ČR je možné tyto kmitočty využívat na základě všeobecného oprávnění ČTÚ č. VO-R/3/07.2007-13. Radiostanice PMR 446 lze zcela volně používat i v zemích Evropské unie ( tedy pro našince i během cestování třeba k moři ).

 

Využíváte tedy  následujících výhod: - cenově dostupné radiostanice - žádné poplatky za povolení k provozu - bezplatné volání - snadná obsluha - dosah cca 1 - 3 km  při optimálních podmímkách a kvalitnější stanici lze dosáhnout  až na vzdálenost 10 či 12 km  - intuitivní ovládání s jednoduchou volbou kanálů - rozsáhlá škála variabilního příslušenství 

 

Použité ftrekvence PMR 446

Kanál frekvence ( MHz )

1.      446.00625

2.      446.01875

3.      446.03125

4 .     446.04375

5.      446.05625

6.      446.06875

7.      446.08125

8.      446.09375

 

 

  Tak jako žádná frekvence uvolněná pro bezplatné používání správcem spektra na základě svého generálního povolení , není právně a technicky dosažitelná a zajištěná ochrana stanic proti rušení způsobenému vysílajícími rádiovými stanicemi jiné radiokomunikační služby provozovanými na základě individuálního oprávnění k využívání rádiových kmitočtů, nebo jinými stanicemi PMR 446. Musí si případné rušení uživatelé řeší vzájemnou dohodou.

 

  Nelze se tedy dožadovat nekompromisně uvolnění některého kanálu jenom proto, že zrovna já a zrovna nyní na něm chci vysílat. Pokud je kanál obsazený (již na něm probíhá jiná komunikace), musíte si najít jiný kanál, který je volný, nebo se pokusit slušně se domluvit na uvolnění. Pokud je na zvoleném kanálu klid, chvilku poslouchejte, zda jste se náhodou nestrefili do pauzy v probíhající komunikaci, případně se dotažte známou frází "... je tento kanál volný?"

  Nikdo nemá rád škodily typu Gumídek , kteří svojí škodolibostí zkazí možnost komunikace ostatním .Stane se že čas od času v návalu informací a provozu na kanálech někdo někoho ustřelí v půli věty či smázne z důvodu toho že se vzájemně neslyší pro velkou vzdálenost a přijímací radiostanice je někde mezi těmito stanicemi , ale to je cena za bezplatnou službu .

 

  Často uslyšíte na pásmu cizí relace, potom si uvědomte, že jejich obsah sice můžete odposlechnout, ale nesmíte nabyté informace sdělovat dál třetí osobě - snad s vyjímkou podezření na páchání nebo spáchání trestného činu, kdy jste povinni uvědomit policii ČR a to se všemi důsledky, které to pro vás bude mít.

 

 Schopnost udržet komunikační tajemství na veřejném pásmu svědčí o vaší inteligenci a morálních kvalitách.

Při komunikaci nikdy nepoužívejte vulgárních či hrubých výrazů a to i v případě srážky s blbcem, držte se pravidla, že moudrý ustoupí a pokud vás k tomu někdo provokuje nenechte se vytočit a komunikaci ukončete - jednoduše tak, že už se neozvete a vyčkáte na někoho slušného

Do vysílačky nikdy neříkejte konkrétní citlivé údaje jako např. adresy, plná jména a příjmení, čísla telefonů a tak dál ....

 

  I na těchto frekvencích – kanálech je vhodné mít nějakou svou volačku .Taková to volačka však NESMÍ BÝT ZAMĚNITELNÁ S RADIOAMATÉRSKOU CALL !!! To znamená, že nesmí začínat OK [číslo] nebo OL [číslo]

 

  Zvolte si svojí "volačku", je to něco jako "nick name" na internetových diskuzích, tedy do jisté míry anonymizér. Jak? Jednoduše. Jmenujete se třeba Pavel a bydlíte třeba v Ledči nad Sázavou. Vaše "volačka" potom může být třeba „Pavel Ledeč" nebo „Pája Sázava". Cestujete-li po více místech kde navazujete radiová spojení, pak muže být vaše volačka třeba „Karel 10“ nebo „Kajman 10“. Po určité době vašeho výskytu na PMR pásmu si vás všichni zapamatují a budou vědět kdo jste, odkud rád vysíláte a není vyloučeno, že se mnohokrát setkáme i osobně při "DIRECT QSO" u pivka, ale to jsme již zase o kousek dál v oblasti bájných Q kódů používaných více na jiných pásmech v radioamatérské komunikaci ……….

 

 

 

 

 

 

Premium Joomla Templates